Пловдивчанин спаси серозно пострадал кралски орел. Мъжът е открил бедстващата птица в близост до Нареченски бани на 14 февруари.
„Вчера, прибирайки се от работа, забелязах в канавката голяма птица. Тя беше свита, не се движеше. Отбих колата и слязох, за да видя какво се случва. Докато сляза от колата, птицата намери сили и изчезна, започнах да се оглеждам за нея, но не успях да я открия. Беше слязла към реката и се беше скрила в едни камъни. Притесних се, започнах да се чудя какво да правя. Слязох до реката, взех си якето и отидох надолу да я спася”, обясни Георги – благодетелят на животното.
Първоначално помислил, че птицата е натровена, защото крилата й били свити. Когато приближил към нея разбрал, че това е скален орел. Мъжът затворил крилата на орела, завил го в якето си и тръгнал към колата, но по пътя усукал глезена си.
„Когато успях да стигна до автомобила си се обадих на една ветеринарна служба в Асеновград, които ме насочиха към РИОСВ Пловдив, които реагираха светкавично и ме инструктираха как да приготвя птицата, за да я вземат. Върнах се на работното си място и с помощта на колегите ми прибрахме орела в кашон. Дойде техен екип, прибраха животното и след два часа то беше в Стара Загора в спасителен център за диви животни”, разказа той.
Георги обясни, че постоянно се интересува от състоянието на орела. Последната информация, която е получил, е че птицата се е изправила, но й е трудно да ходи.
„При всички положение е претърпяла токов удар. Това е най-честият инцидент при орлите. Предполагаемата й възраст е около 10-15 години. Много се надявам да успеят да й помогнат и да я пуснат на свобода”, заключи той.
Скалният орел е една от най-редките птици в България и по света. Той е сред най-едрите грабливи птици, срещащи се по нашите земи. Дължината на тялото му е 80-95 см, размахът на крилете – 195-220 см, а теглото – между 2,8 и 6,5 кг. Птицата е уязвим за България вид, защитен от Закона за биологичното разнообразие и включен в Червената книга на България. По данни на Червената книга на България числеността на вида днес вероятно наброява 120-150 двойки. Заплахи за популацията на скалния орел са унищожаването на естествените местообитания, безпокойството по време на гнездене, бракониерството, отстрелът с цел препариране иотравянето му чрез незаконно поставяне на примамки за вълци, чакали и лисици.
Още от категорията
Нова жалба на КАБ бави изграждането на новата сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий" за 22 млн. лева