
Пловдивчанин успя да осъди Община Пловдив за 500 лева заради дупка на пътя. Шофьорът попаднал в огромен кратер до Гребната база.
Инцидентът е станал на 31 август миналата година. Шофьорът се движил по булевард „Марица – Юг”. Завивайки наляво по една от пресечките не успял да избегне отворилата се дупка и с дясна гума попаднал в нея. Чул се силен удар и колата на пловдивчанинът останала в кратера.
Мъжът се обадил на спешен телефон 112. На място униформени установили, че дясната гума е пропаднала в необезопасена дупка с размери 60х50х25. Освен, че гумата била разцепена, окачването на автомобила било разбито.
Тъй като колата не можела да се движи на собствен ход, пловдивчанинът се обадил на пътна помощ. Служителите от частната фирма заявили, че не могат да се справят, тъй като е необходим кран. Тогава колата била вдигната на крикове и се установило, че гумата се държала само на амортисьори, на пружината и на кормилната щанга.
Съставен бил протокол от Пътна полиция, а колата закарана в автосервиз. Само седмица по-късно пловдивчанинът е подал жалба срещу Община Пловдив до Районен съд за причинените щети по автомобила.
Направена е била Съдебно автотехническа експертиза, според която настъпилите по автомобила вреди да са в резултат на преминаване през дупка на пътното платно. По делото са били приложени и фактури от автосервиза на стойност 500 лева, като същата сума е била притендирана от пловдивчанина към общината.
По време на заседание в Районен съд бил разпитан приятел на потърпевшия пловдивчанин. Той е бил повикан от познатия си след инцидентът. Мъжът разказал какво е видял – разцепена гума и счупено окачване в огромна необезопасена дупка.
От своя страна Община Пловдив е подала възражение срещу жалбата на пловдивчанинът с мотивът, че се касае за съпричастност от страна на шофьора.
Доводите на администрацията обаче са били отхвърлени след приемане на техническата експертиза по делото и показанията на свидетелите, а и на самия водач.
Според наредбата, "общинските пътища, улиците, булевардите, площадите, обществените паркинги в селищата и зелените площи за обществено ползване имат характера на публична общинска собственост. В чл. 31 от ЗП е предвидено, че ремонтът и поддържането на общинските пътища се осъществяват от общините. В същото време, нормата на чл. 167, ал. 1 от ЗДвП задължава лицата, които стопанисват пътя, да го поддържат в изправно състояние, да сигнализират незабавно препятствията по него, като ал. 2 на същия член регламентира правомощията на кметовете на общините във връзка със създаването на служби за контрол, които да следят за състоянието и изправността на пътната настилка в населените места".
Именно тази наредба Районен съд е цитирал в мотивите си, при постановяване на решението си.
"С оглед посочените разпоредби задължение на Община Пловдив е да подържа в изправност пътищата, които същата стопанисва, като на първо място недопуска наличието на дупки по пътното платно, сигнализира такива, обезопасява ги и своевременно предприема действия по отремонтирането им", се казва в част от мотивите на Районен съд.
Магистратите осъдиха Община Пловдив да заплати 500 лева на потърпевшия пловдивчанин. Администрацията ще трябва да заплати и направените разходи по делото в размер на 350 лева.