От понеделник антибиотиците и лекарствата за диабет официално се предписват и отпускат само с електронни рецепти. Хаосът обаче не подмина и това нововъведение, а пловдивчани са изключително изнервени от създаващите се в аптеките ситуации. Очаквано, както за всички нови неща, задължителното отпускане с електронни рецепти е съпътствано с много проблеми, които според фармацевти предстои да бъдат изчиствани с времето. Причината за трудностите са различни, коментират още те. От софтуерни такива, през необходимост от коригиране на терапията заради системния проблем с липсващи продукти, до липсата на подготовка от страна на лекари. Друг проблем е, че често рецепти, които са издадени преди часове, не се отварят, а хората трябва да чакат доста дълго време.
„Отидох до аптека, но на е-рецептата ми пишеше конкретен антибиотик, който е липсващ. Закупуването на друг такъв, с различен производител ми бе отказан , защото го няма отбелязано в системата. Въобще става тотален хаос, хората по аптеките са изнервени, а някои дори не бяха наясно за това," разказа пред медията ни пловдивчанка, която се е сблъскала с новите правила.
TrafficnNews се свърза с фармацевт, който коментира темата. „Да, наистина към момента ситуацията е леко изнервяща и се получават такива проблеми като този на вашия читател. Системата тръгна с големи проблеми. Фармацевтите масово не изпълняват е-рецепти на пациенти, защото, за да бъде заменен с друг медикамент , трябва да има поставена отметка от лекаря , което значи, че отново трябва да се разкарваш, за да посетиш медика,” добави още той.
Дни преди да влезе това в сила, някои от пловдивчаните са получили предписания по хартиена рецепта, но не и по електронна такава. Тези, които не са я изпълнили по-рано от въпросния понеделник , тя е станала невалидна и трябва отново да посещават лекаря си, казват още нащи читатели. Допълнително напрежение около е-рецептите възникна и заради забавяне при генерирането им, при което те не бяха видими в аптеките часове след предписването от лекари.
Специалистът, заяви че въпреки тези проблеми, електронните рецепти имат и много предимства пред хартиените. Те се разчитат лесно, предотвратяват грешки при лечение и по думите му, най-важното е ограничаването от неправилната и безконтролна употреба на някои медикамети, като тези за диабетиците, които са дефицитни.
Здравният министър Христо Хинков даде заявка, че възникващите трудности ще бъдат коригирани в движение и държавата няма да отстъпи този път от електронните рецепти.
От Българският лекарски съюз предлагат:
Въвеждане на паралелно използване на хартиена и електронна рецепта за определен период от време. През този период хартиената рецепта задължително да се качва от фармацевта в НЗИС и да се съхранява след изпълнението й, подписана от пациента, с цел пълнота на досието на пациента и гарантиране на контрола при отпускане. Право на всеки лекар и неговият пациент е да решат хартиена или електронна рецепта да бъде издадена.
Максимално бързо въвеждане на достъпен, дигитален регистър на всички медикаменти, разпространявани на територията на Р България с отчитане в реално време на тяхната наличност в аптечната мрежа.
Създаване на дигитално (интерактивно) приложение за пациентите, което да предоставя информация за наличностите на медикаментите в аптеките.
Строго спазване на Чл. 34. от Наредба № 4 за Условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, който ясно регламентира: „…когато лекарственият продукт е предписан чрез международно непатентно или фармакопейно наименование на лекарственото вещество, се отпуска лекарствен продукт, разрешен за употреба в страната, който съдържа предписаното активно вещество, като задължително се спазват предписаната лекарствена форма и количеството в дозова единица; 2. когато лекарственият продукт е предписан под търговско наименование, се отпуска точно предписаният продукт. (2) Когато аптеката не разполага с предписания лекарствен продукт, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа. В този случай датата и часът на постъпването на рецептата се отразяват върху нея.
Законови промени с цел повишаване на контрола при отпускане на медикаменти, както и гарантиране на правото на информираност на пациента за най-евтината алтернатива за лечение още на територията на лекарския кабинет.