Месецът в разгара на отпуските - август, се оказа критичен за пазара на труда в Пловдив. Най-голямата "ножица", т.е. разликата между броя на хората, останали без работа, и новонаетите, е именно в област Пловдив и за съжаление тя е в полза на останалите без препитание.
Общо 1188 души са новорегистрираните безработни в област Пловдив само за периода от 1 август до 15 август. Наетите за същия период са едва 688 души. На практика това значи, че заетите на пазара са намалели с 500 души. Така Пловдив бележи най-критични стойности на фона на цялата страна. В столицата например за първата половина на август без работа са останали 1211 души, но наети са 1078. В област Благоевград 1323 са регистрирани в Бюрата по труда, но 910 са отписани.
Останалите без препитание в другите области на България са далеч по-малко, а в три от тях - Велико Търново, Габрово и Добрич, новоназначените са повече от уволнените и напусналите.
Тези данни са видни от Агенцията по заетостта и дори не отразяват напълно картината в страната, тъй като стотици не се регистрират в Бюрата по труда, а и все още сивият сектор привлича и освобождава кадри. Всички тези групи остават вън от официалната статистика.
ЗАПЛАТИ
Вънагражденията в града под тепетата и областта продължават да растат.
През второто тримесечие на 2021 средната брутна месечна работна заплата в област Пловдив нараства спрямо първото тримесечие на 2021 г. с 5.8%, като достига 1 339 лева. Не е регистрирано намаление на средната месечна работна заплата в никоя от икономическите дейностите.
Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение на средната месечна заплата, са „Култура, спорт и развлечения“ - с 41.5%, „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 32.0% и „Операции с недвижими имоти“ - с 16.1%.
През второто тримесечие на 2021 г. средната месечна работна заплата нараства с 16.5% спрямо второто тримесечие на 2020 г., като най-голямо е увеличението в „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 49.0%, „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - с 31.7% и „Добивна промишленост“ - с 27.7%.
Най-висока заплата са получили наетите в икономическите дейности: „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - 3 165 лв., „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - 2 218 лв. и „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - 2 017 лева.
Най-ниско платени са били наетите лица в икономическите дейности: „Хотелиерство и ресторантьорство“ - 854 лв., „Селско, горско и рибно стопанство“ - 879 лева и „Други дейности“ - 913 лева.
Оказва се, че най-голямо покачване на заплатите обаче има при държавните и общински служители. Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата, в област Пловдив, през второто тримесечие на 2021 г. в обществения сектор нараства с 20.2%, а в частния сектор - с 15.3%.
По размер на средната месечна работна заплата през второто тримесечие на 2021 г. Пловдивска област заема шесто място сред 28-те области в страната. С най-висока средна месечна работна заплата е област София (столица) - 2 072 лв., а с най-ниска е област Благоевград - 999 лева. За наблюдавания период средната месечна работна заплата за страната е 1 525 лв. - със 186 лв. или 13.9% по-висока от тази за област Пловдив.