Историята за така наречените „инвестиции“ в схемата на британската компания  BETL придобива все по-големи размери. След като в понеделник пред камерата на NOVA Димитър Димитров от Враца разказа как той и семейството му са изгубили крупна сума, сигналите към нас не спират. По данни на адвокат, който работи по случая, броят на хората с подобна история в цялата страна е около 28 000 души.

„След като дадох интервю по NOVA, много хора от различни градове се свързаха с мен. Създадохме Facebook група на ощетените от тази измама, след като са били въведени в заблуда. Сформираме голяма информационна кампания. Хората започнаха да изпращат видеоклипове, в които г-жа Калина Иванова застава с лицето си и обяснява как всичко е наред и няма от какво да се притесняваме”, заяви Димитров.

Друг мъж от Враца сподели, че е загубил около 5000 лева в схемата. „Бях поканен от моя позната на вечеря, организирана от BETL. Там ни разказаха за какво става въпрос и се включих”, разказа той.

„Аз изгорях с около 14 000 лева. Повярвах на приятел. Всички сме повярвали на някой, затова сме в тази ситуация”, посочи и друг потърпевш.

Жена от Враца, включила се в схемата, заяви, че „инвестицията ѝ е минимална, тъй като е успяла да възвърне част от вложените средства”. 

„Това, което може да направят хората, е да подадат съответните сигнали до институциите, за да може да се започне работа. Тъй като институциите може да имат информация какво е действителното положение, но в крайна сметка хората са тези, които трябва да съдействат”, даде съвет адвокат Цветомила Събинска.

Ани Лозанова, която също е инвеститор в BETL, заяви в ефира на „Здравей, България”, че е вложила около 17 000 лева. „Мен никой не ме е вкарвал в самата пирамида. Видях от познати, че от около година вземат пари и всичко е точно. И сама поех инициативата да се включа”.

По думите ѝ тя е в компанията от около седмица. Било ѝ обещано за около 35 работни дни „да си избие парите”. „Всеки ден получавах дневен дивидент от 340 долара преди таксата, която те си спират и която е 18 процента. Успях да взема превод само за три работни дни преди преводите да бъдат спрени”, обясни тя.

В социалните мрежи Калина Николова и Калин Георгиев, посочвани като лица на BETЛ за страната, публикуваха клип, в който отричат умишлено да са подвеждали хората. „Ние също сме част от пострадалите. Въпреки че всички си мислят, че сме взели милионите и сме избягали – това не е така. И аз, и Калина сме жертви и както всички, които получаваха пари  - се доверихме сляпо. Всеки от нас беше заблуден”, заявява Георгиев.

„Много хора казват, че се крия. Това не е така. Просто телефонът ми е залят от множество съобщения и обаждания, тъй като всички си мислят, че аз съм отговорна за всичко. Реално и аз имам същата информация, каквато имат всички”, подчерта Николова.

Особеностите на BETL

"Измама като BETL не е нещо изключително, подобни схеми с бърза възвращаемост, са прекалено много. Предметът на „инвестиции” може да не са батерии, може да е криптовалута, стрийминг платформа". Това разясни журналистът Николай Стоянов от „Капитал”.

"Особеностите на BETL е, че е нещо като ферма за пирамиди, не е уникална като идея", смята Стоянов. Той обясни, че разработчицчите ѝ правят множество подобни схеми, за да може все една от тези измами да тръгне. „По косвени данни в тази схема са участвали между 20-30 души (в България)", каза Стоянов.

"Много е трудно да знаем дали човек в себе си съзнава, че е в измамна схема или чистосърдечно предлага на близки и познати да се включат в нещо, което му дава шанс да печели. Има хора, които серийно се занимават с това. Те не са организатори, те са участници в това, знаят, че това е измама, дори открито го коментират – „ето тук новата схема, да се включим в това”, обясни журналистът.

Стоянов разкри, че дружеството, което стои зад BETL, е регистрирано във Великобритания. Собственикът е британски гражданин.