В Пловдив, в града с вековна история, се намират едни от най-големите и натоварени у нас съдилища – Районен, Окръжен и Апелативен съд. Те се помещават в една сграда, в сърцето на града. Този съдилища са не само символ на правосъдието, но и място, където ежедневно се решават важни дела, които влияят върху живота на много хора.
За да функционира този сложен механизъм на справедливост, има една група професионалисти, които често остават в сянка, но играят ключова роля – служителите в ГД „Охрана”. Наричани още "Пазителите на Темида", те са тези, които осигуряват безопасността и реда в съдебните зали и коридори.
Кои са те?
Съдебните охранители в Пловдив са част от структурата на Главна дирекция „Охрана“ към Министерството на правосъдието. Тяхната основна задача е да осигуряват безопасността и реда в съдебните сгради, както и да гарантират сигурността на всички участници в съдебния процес – съдии, прокурори, адвокати, свидетели и обвиняеми.
За работата на служителите в ГД „Охрана” в Пловдив, трудностите и предизвикателствата, разказва директорът на Регионална дирекция „Охрана“-Пловдив ст. комисар Димитър Грамадников.
В Пловдивския съд, както и в другите съдилища в България, работата на съдебните охранители е от изключително значение за гарантирането на справедлив и безпристрастен процес. Те са първите, които посрещат хората при влизане в сградата, проверявайки документи и лични вещи, за да предотвратят внасянето на опасни предмети. Освен това, те следят за спазването на вътрешния ред и дисциплина, като по този начин създават условия за нормално протичане на съдебните процеси.
„Към момента регионалната дирекция се грижи за опазване реда и сигурността на 10 сгради, като освен тази в Пловдив, имаме грижата и са съдебните палати в Асеновград и Първомай. Имаме двусменни постове. Основните ни цели са насочени към спокойствието и безопасността. Контролът при влизане в палатата на съда е много сериозен. На фона на случващото се в целия свят и заплахите от тероризъм, сериозно се съблюдава кой какво внася в сградата. На трите точки за достъп се следи за съмнителни вещи и лица, багажите се проверяват щателно. Освен това се изисква и информация за всеки посетител къде отива и по какъв повод”, разказа ст. комисар Грамадников. По думите му голяма част от дейността на съдебните охранители е скрита за очите на посетители и останалите служители.
По време на съдебните заседания, охраната следи за спазването на реда и дисциплината, като предотвратява всякакви нарушения, които биха могли да попречат на нормалното протичане на процеса. Те придружават обвиняемите и подсъдимите, като гарантират тяхното присъствие и предотвратяват всякакви инциденти.
„За всеки един ден и преди всяко едно дело, ние се подготвяме предварително. Прави се анализ и оценка на риска за всяко едно задържано лице, което ще бъде конвоирано. Събира се информация за подсъдимия – предишни осъждани, в момента какво е обвинението му, предишни прояви, в кои места за лишаване от свобода е бил задържан, както и справка за поведението му. Прави се предварително и анализ за мероприятията, дали са медийно интересни. На база на това, се прави организацията на конвоя. Взима се предвид каква е ако има разбира се присъда от предишна инстанция, както и информация за извършеното деяние. Съответно се взима решение колко хора ще го охраняват и какви са мерките за сигурност, които трябва да предприемем, с крачни белезници ли ще, с колан или само такива на ръцете. Това е основната ни работа. Охраната отговаря за транспортирането и придружаването на задържани лица до и от съдебните зали, като гарантира тяхната безопасност и тази на останалите участници в процеса. До момента, заради правилното анализиране и предварително проучване, не е имало инциденти или бягство”, допълва директорът.
Служителите на съдебната охрана в Пловдивския съд преминават през интензивни обучения и редовни тренировки, за да бъдат подготвени за различни ситуации. Те получават знания и умения в области като самоотбрана, управление на кризи, работа с опасни материали и комуникация с обществеността. Това им позволява да реагират бързо и ефективно при възникване на инциденти.
„ Всяка година имаме утвърдени планове от главния директор на ГД „Охрана”, който набелязва най-важните теми. Спрямо нуждите, на областно ниво се взима решение кое би било полезно и ефективно за прилагане и обучение. Постоянно се правят такива обучения, на тримесичие се правят тестове и задължително се обръща внимание на спортните натоварености. Поради засилената работа на териториалната дирекция, всеки служител има изготвен индивидуален план за тренировки, който спазва.
В редиците на регионалното звено „Охрана” има много изявени спортисти, някои с републикански и балкански титли. Не само в силовите категории, но и в лека атлетика и футбол. Георги Георгиев, един от дългогодишните ни служители е носител на черен колан по киокушинкай, както и редица купи от първенства. Изключителен капацитет и не само като охранител, а и като инструктор. В момента той обучава повечето новопостъпили при нас служители. Гордеем се и с Благовест Георгиев – два пъти шампион на България по лека атлетика в дисциплина дълъг скок. Атанас Армянов е със зелен колан и е вицебалкански шампион. В бойните изкуства се гордеем с колежката Яница Стефанова, която е първи дан с черен колан е Европейски шампион в лека категория киокушинкай. Кристин Кръстева е от скоро при нас. Тя е била в отбора по женски футбол, който отбор 6 пъти е печелил националната купа и е бил шест пъти шампион на България. Дончо Дончев е нашият майстор на бърза стрелба. Спортът помага много. Имаме лична защита, която е свързана с осигуряване на сигурността. Особено в бойните спортове е полезно, когато се касае за поставяне на белезници, използване на палки и други техники и технологии в работата ни”, разказва още ст. комисар Димитър Грамадников.
Всеки ден „Пазителите на Темида” се сблъскват с нови предизвикателства, предвид сложността на работата им. Не липсват и изненади.
„Една от трудните части и важни е организирането на конвой. Организираме го из цялата страна, голяма част от конвоите минават през Пловдив, като център на България. Всичко това е добре планирано, анализирано и организирано, за да не се стига до инциденти. Всяка грешка е фатална, защото може да се провали дадено дело. Критични моменти винаги има и то от гледана точка на това, че пловдивския съд е много натоварен. Имало е моменти, в които има 20 дела със задържани и не може всички да се покрият от наличните служители. Налага се да командироваме хора от съседни области. По време на Ковид имаше напрежение и бе един от критичните моменти. За часове всичко се промени от работата ни до момента. Трябваше да се спазват епидемичните мерки и това наложи стриктно следене за дистанция, маски, да не се събират задържаните на едно място. Преодоляхме ги и това.
За да стане едно лице част от структурата ни е необходим не лек труд. Освен физически, то минава психически и езиков тест. Преминава се през специализирано обучение, което включва физическа подготовка, правни знания и умения за работа в стресови ситуации. Редовните курсове и тренировки са задължителни за поддържане на високо ниво на професионална компетентност.
В редиците ни има представителите на нежния пол. Едно от предизвикателствата през годините бе липсата на женски състав. Беше проблем, заради обиските и претърсванията. Освен това при конвоя на задържани жени, трябва да има поне едно лице от нежния пол”, продължи директорът на регионалната дирекция.
Старши комисар Димитър Грамадников е един от дългогодишните служители на ГД „Охрана”, от повече от 15 години той оглавява структурата под тепетата и половината му професионален път е преминал в съдебната охрана. Оказва се, че не само той е отдаден на призванието си. Най-старшият в състава, с голям резерв от стаж като „Пазител на Темида” е и Георги Георгиев, който освен, че е охранител е и инструктор на младите служители.
Съдебната охрана в Пловдивския съд е неразделна част от функционирането на съдебната система. Тя играе критична роля в осигуряването на безопасна и справедлива среда за всички участници в съдебния процес. Чрез своята професионална подготовка и ангажираност, служителите на съдебната охрана допринасят за утвърждаването на върховенството на закона и правосъдието в обществото.