
Ремонтът на Концертна зала отново може да влезе в глух коловоз, след като стана ясно, че и двамата кандидати - Парсек Груп ЕООД и ДЗЗД Рея, не са приложили необходимите документи, че имат опит в изпълнението на подобни обекти. Предметът на обществената поръчка е основен ремонт и реконструкция на Концертна зала като мултифункционална зала за симфонични концерти и сценични продукции за Държавна опера-Пловдив. Проектът предвижда реновиране на съществуващото сценично пространство, изграждане на нова оркестрина, както и четири броя подвижни сценични платформи, които имат за цел осигуряването на нови сценични и театрални възможности за организиране на съвременен тип представления. Прогнозната цена за ремонта е 10 090 679,70 лв.
Според изискванията участниците трябва да имат поне един изпълнен обект с предмет и обем на Концертна зала в последните пет години. Тоест да са строили, ремонтирали или реконструирали сграда за обществено обслужване в областта на културата и изкуствата с капацитет от 200 до 1000 места. В Номенклатурата на видовете строежи такива сгради са музеи, библиотеки, читалища, художествени галерии, центрове за научно-техническа информация, архивохранилища, кинозали, концертни, оперни, театрални и др. зали, танцови зали, циркови зали, естради, обществени клубове, читалища, многофункционални зали с културно просветно предназначение.
В документите си Парсек Груп ЕООД са посочили няколко обекта - "Спортен комплекс "Шабла" - Реконструкция на многофункционална спортна зала" и основен ремонт на волейболна зала в спортен комплекс "Христо Ботев" във Враца. Комисията обаче ги отхвърля, тъй като става дума за спортен комплекс. Третият обект, който според фирмата отговаря на критериите на поръчката, е "Експозиционен и демонстрационен център "Минералните води на Акве Калиде", но не става ясно има ли той капацитет от 200 до 1000 места за посетители.
Дружество по закона за задълженията и договорите "Рея", формирано от фирмите "Монолитно строителство" ЕООД и "Панов" ЕООД, са посочили изграждането на многофункционална обществена сграда - културен център в Несебър. От протокола на комисията обаче става ясно, че има несъответствие между посочената сума и срока на изпълнение в документите и от Регистъра на обществените поръчки.
На кандидатите е даден срок до 25 март да представят нови данни или да актуализират с допълнителна информация вече подадените документи.
Ако и този път не бъде избран изпълнител, което най-вероятно ще се случи, обществената поръчка за Концертна зала ще стане нагледна демонстрация на думите "много баби - хилаво бебе". Сагата с разпадащата зала продължава дълги осем години. През 2016 г. арх. Савов изготви техническото задание за залата. През 2019 г. бе избран изпълнителят, който да направи техническия проект - архитектурното студио на бившия зам.-министър на културата от последното редовно правителство арх. Бойко Кадинов. Проектът му бе съгласуван през 2020 г. След дълго мълчание в крайна сметка през 2022 г. бе обявено, че в плановете на Министерство на културата е заложено провеждането на обществена поръчка. С последващо писмо от 13 юли е информирана директорката на Държавна опера-Пловдив доц. Нина Найденова, че са одобрени средства за капиталови разходи в размер от 11 008 014,22 лв. с ДДС и процедурата трябва да бъде стартирана от културния институт. Желанието на ръководството на ДО-Пловдив е процедурите да бъдат възложени от Министерство на културата, поради липса на юридически екип в състава на държавния културен институт. В крайна сметка министърът на културата е възложил обществената поръчка в качеството си на разпоредител с бюджет от по-висока степен. Тя е обявена на 23 септември и в последствие заради констатираните грешки е спряна на 26 октомври. После бе обявена отново на 11 януари 2023 г.
Още от категорията

Коцето Русия от "КА2" хвърли домашните окови, подвизава се по баровете на морето


Акценти






Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?


Решено: ЕВН повишава цената на тока с 3.6% от днес
