
Голяма част от обществото имаше резерви за качеството на онлайн образованието по време на коронавирус пандемията. Учениците бяха връщани ту в училище, ту вкъщи. Много родители се опасяваха, че децата им няма да получат необходимите знания, което ще им попречи да се представят добре на Националното външно оценяване след седми клас и да бъдат приети в желаната гимназия.
Противно на всички очаквания обаче Министерството на образованието оповести, че резултатите на седмокласниците са най-високите за последните три години. Някои учители твърдят, че са постигнали успех и в онлайн часовете, а други допускат, че големият брой високи оценки по-скоро се дължи на занижена трудност в тестовете по български език и литература и математика.
Сега на учениците и техните родители им предстои още по-голяма и ожесточена борба - тази за местата в елитните гимназии.
Резултатите
Средният резултат от НВО на седмокласниците по български език е 53,86. За сравнение през 2019 г. точките са 53,06, а през 2020 г. - 51,06. По математика през тази година учениците са получили средно 37,94 точки. През 2019 г. резултатът е 33,62, а през 2020 г. - 36,33.
Разликата идва от учениците с високите оценки, които са успели да вземат между 90 и 100 точки и по двата предмета. Само трима седмокласници са пълни отличници и по БЕЛ, и по математика. Със 100 точки по български език и литература са 14 ученици, а по математика - 152.
Балът за прием в повечето учебни заведения се образува, като се вземат предвид както получените точки от Националното външно оценяване, така и оценките по български и математика от дипломата след седми клас. Максималният бал е 500 точки - 100*2 от теста по БЕЛ, 100*2 от теста по математика; към тях се прибавят оценките по БЕЛ и математика от дипломата, като (6) се равнява на 50 точки. В зависимост от паралелката и училището, в което се кандидатства, оценката по БЕЛ или по математика от НВО може да се утрои за сметка на другата или да се вземе оценка по друг предмет от дипломата. В математическите гимназии, които са особено желани през последните години, обаче балообразуването включва три пъти оценката от изпита по математика.
Това означава, че битката за местата в престижните гимназии ще е голяма особено ако седмокласниците са повече от определените места в училищата, предава "Дир". Поради липса на квоти, ученици с 98-99 точки могат да не влязат в желаната от тях гимназия само заради няколко стотни по-нисък бал.
Пловдив
5981 са седмокласниците в Пловдив, явили се на Националното външно оценяване. Областта се нарежда на седмо място по средна успеваемост по български език и литература и на шесто по математика в страната.
Бъдещите осмокласници ще могат да кандидатстват в 235 паралелки, като тук, подобно на София, се наблюдава тенденция към увеличаване на професионалните паралелки за сметка на профилираните - 4.26% срещу 35.74%.
151 ще са професионалните паралелки, а 84 ще са профилирани.
24 са паралелките с дуално обучение, които са с 2 по-малко в сравнение с броя им през 2020 г. В 21 училища в града и областта ще се изучават нови професии.
Най-предпочитаните учебни заведения след седми клас в Пловдив остават Математическата гимназия, Езикова гимназия "Иван Вазов", Езикова гимназия "Пловдив", Хуманитарната гимназия, Националната търговска гимназия, Френската езикова гимназия "Антоан дьо Сент - Екзюпери".
Най-високите балове - 499 точки, са за паралелката "системно програмиране" в Математическата гимназия, където експертите прогнозират минималният бал да е между 450 и 460 точки.
Кандидатстване
Подаването на заявление за участие в първо класиране за приемане в VІІІ клас в неспециализираните училища по държавен план-прием за учебната 2021/2022 г. се осъществява в периода от 05 юли 2021 г. до 07 юли 2021 г. Подаването на заявление за участие в трето класиране е от 26 юли до 27 юли 2021 г.
В класирането имат право да участват всички ученици, успешно завършили основно образование, включително учениците, които не са се явили на НВО по БЕЛ и математика, като резултатът от НВО по БЕЛ и математика при балообразуването се приема за 0 точки. За паралелките с профил „Музика“ може да се кандидатства само с успешно положен изпит за проверка на способностите по музика.
Всеки ученик може да избере само един от двата начина за подаване на заявление: онлайн кандидатстване или чрез подаване на хартиено заявление в едно от определените училища-центрове за приемане на документи.
Списъците с приетите ученици на І етап на класиране ще бъдат обявени до 13 юли 2021 г.
Учениците, които не са класирани на І етап участват във ІІ етап на класиране автоматично. Класираните на І етап ученици се записват в училището, в което са класирани до 16 юли 2021 г
Учениците, които желаят да участват във ІІ етап на класиране подават заявление в училището, в което са класирани на І етап, от 14 юли до 16 юли 2021 г. Участниците във ІІ класиране запазват мястото си от І класиране само ако не бъдат класирани на по-предно свое желание.
Списъците с приетите ученици на ІІ етап на класиране ще бъдат обявени до 20 юли 2021 г., като записването е до 22 юли в училището, в което са приети.
Списъците с приетите ученици на ІІІ етап на класиране ще бъдат обявени до 29 юли 2021 г., а записването на приетите ученици ще се осъществи до 30 юли 2021 г.
Незаетите места след ІІІ етап на класиране ще бъдат обявени на сайта на РУО – Пловдив до 02 август 2021 г., а попълването им ще се осъществи до 10 септември 2021 г. по ред, определен от директора на съответното училище, при спазване на изискването за класиране на учениците в зависимост от формирания бал.
Още от категорията

Бюджетът на Пловдив: 715 млн. лева, но без нови проекти – кметът ще разчита на държавата

