Въздухът в Пловдив днес е отровен, това показват данни на международния портал IqAir, който проследява качеството на въздуха в целия свят.
Порталът анализира данните на двете официални станции за измерване на качеството на въздух в Пловдив, разположени в кв. "Каменица 1" и в жр "Тракия".
Според информацията въздухът в Пловдив е 15 пъти по-мръсен от допустимите параметри, заложени в "Насоки за качество на въздуха на Световната здравна организация".
В момента под тепетата станциите показват, че фините прахови частици от типа ФПЧ2.5 са 75 µg/m³ при допустими граници от 15 μg/m3 средно за 24 часа според СЗО. По-грубите прахови частици (ФПЧ10) пък са на стойности от 113.2 µg/m³ при допустими граници от 45 μg/m3 средно за 24 часа.
От портала съветват пловдивчани За да се предпазят от мръсния въздух, от портала съветват пловдивчани да носят маски на открито, да използвате пречиствател на въздух във вътрешните пространства, да затворите прозорците, за да избегнете мръсния атмосферен въздух и да избягвате упражнения на открито.
Общият индекс за качеството на въздуха, базиран на най-различни замърсители, показва висок рейтинг от 161 и е записан като "нездравословен".
Прахът е основен атмосферен замърсител на въздуха. Вредният му здравен ефект зависи главно от размера и химичния състав на суспендираните прахови частици, от адсорбираните на повърхността им други химични съединения, в това число мутагени, ДНК - модулатори и др., както и от участъка на респираторната система, в която те се отлагат. Основни източници на прах са промишлеността, транспорта и енергетиката.
Нивото на прахови частици е един от основните индикатори, измерващи замърсяването на въздуха. Той засяга повече хора от всеки друг замърсител. Основните компоненти на праховите частици са сулфат, нитрати, амоняк, натриев хлорид, черен въглерод, минерален прах и вода. Състои се от сложна смес от твърди и течни частици от органични и неорганични вещества, суспендирани във въздуха. Докато частиците с диаметър 10 микрона или по-малко, (≤ ФЧП 10) могат да проникнат и да се настанят дълбоко в белите дробове, още по-увреждащите за здравето частици са тези с диаметър 2,5 микрона или по-малко (≤ ФЧП 2,5). ФЧП 2.5 може да проникне през белодробната бариера и да влезе в кръвоносната система. Хроничното излагане на частици допринася за риска от развитие на сърдечно-съдови и респираторни заболявания, както и от рак на белия дроб.
Влияние върху човешкото здраве
Прахът постъпва в организма предимно чрез дихателната система, при което по-едрите частици се задържат в горните дихателни пътища, а по-фините частици (под 10 mm - ФПЧ10) достигат до по-ниските отдели на дихателната система, като водят до увреждане на тъканите в белия дроб. Деца, възрастни и хора с хронични белодробни заболявания, грип или астма са особено чувствителни към високи стойности на ФПЧ10.
Вредният ефект на замърсяването с прах е по-силно изразен при едновременно присъствие на серен диоксид в атмосферния въздух. Установено е тяхното синергично действие по отношение на дихателните органи и откритите лигавици. То се проявява с дразнещо действие и зависи от продължителността на експозицията. Кратковременната експозиция на 500 mg/m3 прах и серен диоксид увеличава общата смъртност при населението, а при концентрации наполовина по-ниски се наблюдава повишаване на заболяемостта и нарушаване на белодробната функция. Продължителната експозиция на серен диоксид и прах се проявява с повишаване на неспецифичните белодробни заболявания, предимно респираторни инфекции на горните дихателни пътища и бронхити - при значително по-ниски концентрации от ( 30 - 150 mg/m3), което е особенно силно проявено при деца. Най-уязвими на комбинираното въздействие на праха и серния диоксид са хронично болните от бронхиална астма и от сърдечно-съдови заболявания.
Според българското законодателство
Наредба №12 от 15 юли 2010 г. (обн. ДВ, бр. 58 от 30 юли 2010 г.) определя норми за пределно допустими концентрации (ПДК) за фини прахови частици. Въведените ПДК целят предпазване от техния вреден ефект върху здравето на хората и околната среда. Регламентирани са следните норми за фини прахови частици:
- СДН - 50 мкг/м3 (да не бъде превишавана повече от 35 пъти годишно);
- СГН - 40 мкг/м3
СГН - 25 мкг/м3
Още от категорията
Адв. Васил Попов: Има системни нарушения в отдел "Закрила на детето" заради липса на контрол