С тържествена церемония откриха най-мащабния форум за агробизнес в Международен панаир Пловдив "Агро, винария и фуудтех". На откриването присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, зам.-министъра на земеделието Момчил Неков, както и кметът на Пловдив Здравко Димитров, проф. дн инж. Мартин Банов – Председател на Селскостопанска академия, инж. Красимир Коев – Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по лозата и виното, Николай Митев – Председател на Асоциацията на производителите и вносителите на агротехника и технологии в България (АГРОТЕХ ), Богомил Бонев – Изпълнителен директор на Международен панаир Пловдив.
„Това е най-голямото икономическо събитие на Балканите, 7-мото издание се завръща две години след пандемията и събира в себе си три важни сектора. За нас е чест да приветстваме над 500 водещи компании от 25 държави. Изложението се разполага на повече от 35 000 кв.м. и съдържа нови и екологични технологии, следва модерните перспективи за социална отговорност и екологично производство. 130 години Панаирът изпълнява своята мисия да създава по-добре възможности, изграждаме нови партньорства и развиваме нови отношения“, коментира директора на Панаира д-р Иван Соколов.
Той приветства всички браншови организации, институциите, академичния сектор и бизнес асоциациите, и Агротех, които правят възможно всичко това и добави, че „чрез сътрудничеството събитието придобива нови мащаби“.
Соколов благодари на всички изложители, защото без тяхното присъствие, събитието е невъзможно и пожела ползотворни контакти, успешни сделки и успех.
Успех пожела и вицепрезидента Илияна Йотова.
„За мен е чест да открия това традиционно събитие в Пловдивския панаир. Организаторите в тежки години на криза след криза запазват не просто традицията на Панаира в Пловдив, но продължават да го развиват“, каза Йотова.
Зам.-министърът на земеделието Момчил Неков.коментира, че се полагат всички усилия да не се допусне продоволствена криза в страната.
„Водят се разговори с производители, за да се овладеят нарастващите цени на олиото, хляба и всички продукти от първа необходимост. Увеличение на цените има във всички европейски страни", каза Неков.
Вицепрезидентът коментира и бежанската криза и ситуацията в Украйна, както и и решенията, които трябва да вземе България с оглед ситуация и нарастващата инфлация:
"Надявам се българското правителство да изготви своя вариант за криза. На първо място, час по-скоро трябва да знаем мерките, които взима България по отношение ситуацията в Украйна. Трябва всички институции да бъдат готови по повод приемането на бежанци. Трябва да знаем как ще живеем през следващите месеци и как ще се справим със ситуацията. Трябва да знаем как ще бъдат подпомогнат българският бизнес, малките и средни предприятия и селското стопанство. Позицията, която трябва да защити министър –председателя само след няколко часа във Версай където има среща на лидерите на ЕС да е спрямо българското общество и българския интерес. Трябва да се вземат и допълнителни мерки спрямо подпомагането на българския бизнес и българското селско стопанство. Това са мерки, които вече се обсъждат в редица европейски държави и България не трябва да изостава от тях.
Не смятам, че има забавяне от правителството във вземането на адекватни мерки, но трябва да знаем цялостната визия и цялостния план. Много експерти сравняват ситуацията с тази през 2020 година и кризата с коронавируса, но има една съществена разлика – това беше по-скоро криза в търсенето, тъй като трябваше да си останем вкъщи. Сега имаме другата криза – имаме работа и трябва да работим, но имаме криза с цените, с инфлацията и трябва да вземем мерки в цялостен план. Всяка страна взима собствени мерки спрямо собствените си принципи.
Не трябва да забравяме, че ние сме държава от ЕС и има много строги законодателства по отношение на приемането на бежанци. В момента най-важна е хуманитарната помощ.
На този етап не можем да се откажем от доставки на газ и петрол. На срещата във Версай това ще бъде основна тема и всяка държава ще предложи собственото си решение", каза Илияна Йотова.