На 82 години почина известният пловдивски архитект Петко Кекеманов. Дълги години той бе част от екипа на Управление Старинен Пловдив заедно с легендата Атанас Кръстев, инж. Джовани Димитров, Елена Узунска. Негови по-големи реставрационни проекти са: Чахаджиевата къща, къща Николаиди, църковният ансамбъл „Св. Константин и Елена“ и много други.
Влюбен в Пловдив, той посвещава живота си на спасяването на културното и археологическо наследство на града. "Това не е град, а приказка. Има история, присъствие, красота. Невероятни пластове култура, археология" казва арх. Кекеманов в интервю за "Лицата на Пловдив" на журналиста Здравко Гълъбов.
Кореняк пловдивчанин, бохем и творец с ярка индивидуалност и безкомпромисни естетически критерии, Петко Кекеманов е съавтор и на множество художествено-приложни проекти: мозайки, сграфита, интериорни решения, пластики. Особено щастлив и горд, че е истински филибелия – по дух и по произход, той е част от времето, в което връзките между творците ( артисти, художници, музиканти, архитекти и писатели) задвижват процесите, превърнали Пловдив в истинско средище на културата и изкуствата. В това красиво творение е добавил и своето можене, сърце и ярка индивидуалност един от последните бохеми, пазители на истинския Пловдив. Ето отговорът на Петко Кекеманов пред Здравко Гълъбов, който му задава въпроса „Какво ви даде Старият Пловдив“:
"За добро или за лошо Старият Пловдив ограничи амбициите ми. Да виждаш отблизо, да преценяваш отдалеч. Наистина да усетиш, че стремежът към красивото не е самоцел, а естествена потребност. Че голямото може да се постигне с прости средства, със скромност в намеренията, но с искреност в реализацията.
Даде ми много дни на приятелско общуване. Възможност да коригираш преди всичко себе си. Многобройни срещи с най-добрите български творци, световни художници, писатели, актьори, музиканти, някои от които вече признати гении. Контактът с живия талант е трудно разказуем!
Е, даде ми и малко задоволство, че нещо е направено.
Старият град намалява съмнението в съществуването на един Бог-Създател, който, може би, не е бил слаб архитект…"
Поклонението пред тленните му останки ще бъде в четвъртък , в 11 часа в ритуалната зала на Централни гробища.
Екипът на TrafficNews изразява съболезнования към семейството на арх. Кекеманов.
Още от категорията
Две сестри се срещат за първи път след 50 години, разбират за връзката си случайно от... ДНК тест