
Днес, пет минути след началото на работния ден в луксозният кабинет на директора на Териотриална дирекция на Агенция Митници - Пловдив Мирослав Беляшки нахлуват тежко въоръжени мъже. Цялата сграда на митницата е блокирана от специални части, а служители на ГД БОП и КПК влизат по етажите и на терминала. Влизането и излизането на служители и граждани в митницата е забранено, започват обиски в кабинетите. Беляшки е арестуван по подозрание в покровителство на контрабандния канал на Никола Николов – Паскал. Междувременно става ясно, че сред разследваните е и пловдивски депутатат от ПП ДБ. Освен в митницата, текат обиски на адреси, свързани с Мирослав Беляшки. В акцията участват служители на Комисията за противодействие на корупцията, ГДБОП, ДАНС, под ръководството на Софийска градска прокуратура.
Акцията обаче вероятно не е била изненада за Беляшки, защото според очевидци миналата нощ е имало засилен „документооборот“ между жилището, в което живее в момента Митничар №1 и заведението на тъста му „Мориц“ на бул. „Шести септември“. „Цяла нощ пренасяха кашони с някакви папки и ги внасяха в заведението и в апартамента на тъста му, който се намира в непосредствена близост“ разкаха свидетели пред TrafficNews. Днес, часове след ареста, служебният пикап на заведението е бил натоварен и заминал в неизвестна посока.
РАЗСЛЕДВАНЕ
Разследването на Софийска градска прокуратура свързва Беляшки с покровителство на контрабандния канал на Никола Николов – Паскал, който повече от година се укрива в Сърбия. Той бе назначен през март 2024 г. от тогавашния директор на Агенция "Митници" Петя Банкова, след уволнението на директора Павел Тонев.
Две седмици по-късно Банкова беше арестувана, заедно с баща и син Марин и Стефан Димитрови, които получиха обвинения заради контрабандните канали на Паскал. В скандала бе замесен и бившият главен секретар на МВР Живко Коцев. Впоследствие в редица медии бяха разпространени доказателства от делото - снимки, които обвързват Коцев със задържаните Димитрови и потвърждават, че той е получавал подаръци от тях. В медиите се появи и протокол от разпит на анонимен свидетел по делото за контрабанда, за когото се предполага, че е самият Коцев.
В обясненията си , които бяха публикувани през ноември 2024 година Петя Банкова разказва подробно за хората , замесени в покровителството на въпросния канал, като свързва с него и името на Асен Василев , който по онова време е министър на финансите.
„След няколко дни Асен Василев отново ме извика при него в Министерство на финансите и каза, че ще отстрани Павел Тонев от длъжността директор на Агенция „Митници“ и ще назначи мен за директор на негово място, като ще трябва да бъдат направени кадрови промени. На тази среща Асен Василев ми каза, че трябва да бъде сменен главният секретар АМ, зам.-директорите на АМ, директори на митниците: София, Варна, Пловдив, както и на Капитан Андреево и Калотина“ твърди Банкова в показанията си. Скоро след този разговор Беляшки поема Митница Пловдив.
При разпита тя съобщава, че по нейна информация за преминаването на един камион с „Вейпове“, подкупът е 120 хил. лева на камион.
На 11 април в Пловдив и в няколко други града, в които има данъчни складове започна мащабна проверка. Няколко дни по-късно звеното „Митническо разузнаване“ е разформировано, а началникът му Илиян Хаджийски е освободен. Неговото име също фигурира в показанията на Банкова.
„До мен беше достигнала информация, че с активното участие на конкретни служители от АМ, между които и тези, които споменах съществуват изградени контрабандни канали, които целят незаконно пропускане на контрабандни стоки, като за целта, тези служители събират подкупи, които впоследствие се делят и в крайна сметка достигат до Асен Василев. Мога да дам конкретен пример за такъв контрабанден канал: При преминаване на контрабандна стока през ГКПГ Капитан Андреево и Лесово, чиито „ръководител“ на контрабандния канал е „Шопа“ и Стефан Марашев се събират пари, които впоследствие се дават на Павел Тонев. Респективно Павел Тонев ги дава на Лъчезар Ставрев, тъй като Тонев и Ставрев демонстрираха изключително близки и доверени отношения. Така впоследствие Ставрев ги предава на Асен Василев. Друг пример е при преминаване на контрабандна стока през ГКГТП чиито началник е Георги Господинов, парите да се дават от Георги Господинов на Илиян Хаджийски – зам.-директор на Митница Пловдив, който от своя страна ги предава Ева Харизанова – директор на Митница Пловдив, тя от своя страна на Павел Тонев, след което пътят на парите е същия, който описах, докато стигнат до Асен Василев."
Служители на митницата коментират, че акцията в митницата е свързана с разбития няколко месеца по-рано контрабанден канал за цигари край Пловдив. Няколко дни по-рано сдружение "Боец" изнася информация, че антимафиоти от Пловдив са били притискани от началниците си да покрият информацията. Макар, че част от арестуваните от канала в миналото са били свързани с Никола Николов - Паскала, този път стрелите са насочени в друга посока. От ПП ДБ настояват за изслушване на някои от полицаите в парламента, а министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че цялата публичност на скандала с контрабандата цели да възпрепятства сериозно разследване за корупция. „Две седмици преди да започне публичното размахване на чатове в полза на определени пловдивски адвокати и техните клиенти от олигархични кланове в града, лично се запознах с гледната точка на двама от тези оперативни работници относно акцията“, заяви Митов, вероятно визирайки Иван Демерджиев. Според вътрешния министър целият шум около скандала с цигарите е възможно да цели именно да прикрие контрабандния канал и действителна корупционна схема.
Съдейки от днешните събития, Митов вероятно е визирал предстоящите действия на МВР и прокуратурата в пловдивската митница.
Въпреки операцията, която тече вече трета седмица, източници от Пловдивската митница твърдят, че преди дни арестуваният по-рано днес Мирослав Беляшки, лично се е опитал да покровителства преминаването на ТИР с контрабандни цигари, който е трябвало да премине транзитно през страната ни. На митническия пункт "Капитан Андреево", по сигнал на чужди служби, е бил спрян камион с цигари.
Макар "Капитан Андреево" да е към Териториалната дирекция на митниците в Бургас, на границата се появил Беляшки, който дошъл с двама други въоръжени служители, облечени и с бронежилетки, като се опитал да освободи спрения камион и превозваната стока, като обяснил, че те трябва да бъдат приети и ескортирани до митница Видин и оттам изнесени в Румъния.
След като му е отказано, Беляшки отива до камиона, който е спрян на границата и си прави селфи,за да докаже,че е се е задействал и изпълнява възложената му задача. Оказва се, че камионът пътува от Грузия за Франция, натоварен с цигари марка „Матадор“ . Получател на пратката е физическо лице от Франция и е с фалшива банкова гаранция за режим транзит, необходим за обезпечаването на стоките, в случай,че възникне задължение за акциз,мито и ДДС.
Оперативната информация сочи, че по този начин през страната е трябвало да преминат поне 15 камиона с контрабандни цигари, чиято крайна дестинация е била Румъния.
Служители от пловдивската митница коментират, че ще запомнят Беляшки предимно с луксозния ремонт на кабинета му. Според тях той е бил неподготвен за поста и са учудени, че е останал толкова дълго на поста. "Беше спуснат с парашут. За всичко се консултираше с някого , но не знаем с кого. Никога не вземаше решение веднага. Обособи целият последен етаж на сградата като кабинет и го обзаведе" коментираха те.
Дейността в митницата днес временно бе спряна, а шофьори на камиони и представители на фирми коментираха, че не помнят операция с такива мащаби в пловдивската митница.
Кой е Мирослав Беляшки?
Мирослав Беляшки бе сред най-близките на бившия кмет Здравко Димитров още докато оглавяваше областна управа. След това той пое отдел “Канцелария и протокол” в община Пловдив когато Зико бе избран за градоначалник.
Една година преди края на мандата настъпи разрив в отношенията между Беляшки и Димитров, като дори бе поискана оставката на шефа на протокола. Причината бе демонстрирането на близки отношения с тогавашния губернатор Йордан Иванов от „Демократична България”. Беляшки дори бе дал на Иванов да чете словото на тогавашния областен управител по повод честването на рождението на Стефан Стамболов. В крайна сметка Зико се отказа да уволнява доскорошния си доверен човек. Въпреки това до края на мандата отношенията им бяха обтегнати.
Изненадата дойде на 22 март 2024 година - две седмици, след като правителството на Николай Денков подаде оставка, но все още управляваше. Тогава Беляшки бе назначен за шеф на Митниците в Пловдив. Вече повече от година той дърпа юздите на пловдивските митничари.
Мирослав Беляшки бе забъркан и в скандал през 2009 година, свързан именно с агенция „Митници”. Тогава той притежаваше 30% във фирмата „Си Импекс България” ООД със съдружници Надежда Алмалиах и Ричард Даун Мекойт.
Причината бе доставка на стари канадски тролейбуси за обществения транспорт в Пловдив.
Те бяха задържани на Митница Бургас, а по-късно конфискувани в полза на държавата. 30-годишните возила пристигнали в “Пристанище Бургас” на 17 декември 2009 г. с кораб от САЩ. Получател е фирма “Си Импекс България” ООД. Приети са в склад на пристанището със статут на “временно складирани стоки” до получаване на допустимо митническо направление.
Фирмата тогава била уведомена от митницата, че единственото допустимо от закона митническо направление на стоката в техния случай е внос (свободно обръщение с крайно потребление), но след като такива действия не са извършени в законовия срок, тролейбусите са отнети в полза на държавата. Тролейбусите бяха поръчани от приватизатора на “Градски транспорт Пловдив” Ангел Батаклиев, по онова време общински съветник от БСП.
След три брака, Беляшки живее на семейни начала с Маргарита Бойчева. За последно Бойчева работи в Областна администрация – Пловдив в мандата на "Продължаваме промяната".
През 2019 г. срещу сестрата на Беляшки - Венелина Беляшка, която е била общински съветник в Нова Загора и секретар в комисия по противодействие на корупцията, започна наказателно дело. Срещу нея и пловдичанина Марио Андонов бяха повдигнати обвинения, че са предоставяли на различни лица парични средства под формата на кредити срещу задължение да й върнат получените в заем суми и договорената месечна лихва върху тях, за която дейност се изисква разрешение от Закона за кредитните институции.
Патрулки и бусове нахлуха в пловдивската митницаНа място са и полицейските кучета
Още от категорията

Две години след смъртта на Личкана: Ясно е кой е виновен за фаталния край, семейството му осъди държавата

