Върховният административен съд се произнесе по казуса със незаконно населена жилищна сграда в Пловдив. През април тази година TrafficNews разкри случая на комплекс в кв. „Беломорски“, който функционира без да е въведен в експлоатацията. В сградата "Алекс – Бел“, която се намира точно срещу Овощарския институт, са прекарани електричество и вода, работят офиси и магазини, и дори живеят хора, без инвеститорът да е получил Акт 16.
След проведена инспекция от Община – Пловдив и РДНСК на място бе съставен акт, с който се забрани достъпът до сградата. Същевременно бе наредено незабавното ѝ освобождаване и прекъсване на тока. Актът бил връчен лично на инвеститора Емил Кандилов, който в допустимия срок не го обжалва. Вместо това той атакува заповедта на Община Пловдив пред Административен съд, като поиска отмяната ѝ. Магистратите обаче я потвърдиха. Последва втори опит на Кандилов, който сезира Върховния административен съд по казуса.
В свое решение от 19 ноември ВАС е потвърдил становището на пловдивските магистрати. По заповедта не са открити нарушения, като се казва, че безспорно сградата се ползва преди за целта да се получени надлежните разрешителни. Разноските по делото в размер на 200 лева са присъдени на незаконно настанилите се жалбоподателите, които следва да напуснат кооперацията.
Това решение на ВАС ще провали още един бизнес план на Емил Кандилов... Защото в сградата, чиято безопасност на практика все още е под въпрос, се настаняват и клиенти. Комплекс „Алекс“ от години предлага хотелиерски услуги. Апартаментите в него са пуснати в обяви в различни сайтове, като се предлага краткосрочно или дългосрочно настаняване. Освен това част от жилищата се предоставят под наем на студенти – частно общежитие.
Според офертите потребителите заплащат 14,20 лв. на легло на вечер при настаняване над 15 дни. При настаняване за период над 6 месеца, цената на легло става 11,30 лв. на вечер. За еднократна нощувка се заплаща 25лв. на човек, а апартаменти за 5 до 7 души се заплаща между 75 и 90 лв.. В цената са включени отопление, топла и студена вода, паркинг с видеонаблюдение и интернет.
НАП вече е извършвало ревизии относно финансови нарушения на дружеството. Но неизпълнението на данъчното законодателство може би не е най-притеснителното тук. В обявата за студенти и учащи се посочва, че „Алекс-Бел“ предлага „модерен, безопасен и сигурен дом“. Обектът, който така и не бе реализиран по проект, обаче не притежава Акт 16, който да удостовери пригодността на сградата. Иначе казано – под въпрос е до каква степен настаняването на хора поставя под опасност живота и здравето им.
Миналото на сградата вече е очернено. По време на строителството през 2009г. смъртта си намира млад работник. До фаталния инцидент се стига след немарливост на обекта и формално спазване на правилата за безопасност на труда. Отново по същата причина друг работник губи частично зрението си.
Беззаконието и трагичните инциденти не бяха достатъчна причина за прекратяване на строителните дейности. Това се е случило обаче след настъпване на финансовата криза през 2009г.. По информация на TrafficNews капиталът на Емил Кандилов се изчерпал и той не успял да реализира мащабния си проект по план. Вместо това стигнал единствено до построяване на сградата с цeнтpaлнo paзпoлoжeниe в ĸoмплeĸca, която застива на Акт 14.
Проектът на жилищния комплекс
За да се справи с патовата ситуация, Кандилов измислил схема за реализиране на имотите във вече построената сграда в „Беломорски“. Успял да примами свои близки и служители да закупят апартаментите, като теглят ипотечни кредити. За покриване на вноските, той обещал приходи от хотелиерска дейност.
„Правеха си измислени фирми и се отчитаха измислени обороти, за да се покаже доход, който да послужи за кредит. Други бяха назначавани на високи заплати в някоя от фирмите на Емил Кандилов, или други фирми, които е регистрирал на подставени лица, пак с тази цел. Офертата бе управителят да изплаща кредитите им чрез приходите от хотелиерска дейност“, споделя запознат пред TrafficNews, чиято анонимност ще запазим по негово желание.
През този период сградата дори не била построена напълно. Договорката с купувачите на апартаменти била през този период „Алекс 2003“ ЕООД да финализира строителството, а по-късно имотите да бъдат продадени с цел инвестиция на по-високи цени.
„Той е изкусен манипулатор, успя да убеди поне 6-7 души да изтеглят кредит, като му дадат първоначалната вноска на него. Говореше на потърпевшите, че вече са част от бизнес план. Обещаваше, след като цените на имотите се вдигнат, за апартаментите ще се намерят купувачи и те ще ги продават с печалба. 10 години по-късно това така и не се е случило. Не ми се мисли сега как хората, закупили апартаменти и чакащи приходите от нощувки, за да си погасят заемите, ще се справят“, допълва той.
Всъщност въвеждане на сградата в експлоатация е възможно въобще да не се случи, тъй като вече по нея са извършени сериозни конструктивни намеси, които не съответстват на издадените разрешителни за строеж.
Проектът на жилищния комплекс
Още от категорията
Венета Райнова: Градският транспорт не се приема като алтернатива от пловдивчани, това трябва да го променим