
Тази седмица в район „Западен“ се проведе информационно обучение на тема „Превенция, лечение и контрол на захарния диабет в детска възраст“, организирано от Сдружение с нестопанска цел „Култура без граници“. В срещата участваха медицински сестри от детски ясли, училища и детски градини, както и педагози и родители.
Събитието беше официално открито от Елена Георгиева – зам.-кмет на район „Западен“, която изрази подкрепа към инициативата и отбеляза важността на подобни форуми за повишаване на обществената осведоменост.
Росица Пандова-Йовкова, народен представител в 49-ото НС и основател на сдружението, представи конкретните положителни промени за децата и младите хора с диабет – кауза, която я води в работата ѝ като общественик и нейна лична мисия. Личният и силен разказ на Елена Зъмчева, координатор на СНЦ „Култура без граници" за Пловдив, докосна участниците, защото тя разказа своята история като майка на дете с диабет.
Искра Христова, председател на УС демонстрира как чрез мобилно приложение може да се осъществява дистанционен мониторинг на кръвните захари – иновативно и практично решение, което дава сигурност и подкрепа на родителите и персонала.
Основен акцент в програмата беше презентацията на д-р Балабанова, детски ендокринолог, която предостави изчерпателна информация за диабета при децата – от симптомите и диагностицирането до лечението и ежедневната грижа. Тя определи заболяването като „пандемия“, която продължава да се разраства, и обърна внимание на необходимостта от активно участие на цялата образователна и здравна общност в справянето с предизвикателствата.
В България около 4 000 деца живеят с диабет, като за адекватното им проследяване и контрол е необходимо осигуряването на безплатни сензори за измерване на кръвна захар. По данни на Сдружението, за покриване на нуждите на всички тези деца са необходими приблизително 1 260 000 лв. годишно. Това поставя въпроса за устойчиви решения и ангажимент от страна на институциите в подкрепа на децата и техните семейства.
Всички участници бяха единодушни: за по-силен здравно-икономически ефект трябва да се поддържа добър контрол на диабета, адекватна здравна информация и отлична комуникация между всички страни. А и държавата – тя все още има какво да направи.
Присъстващите споделиха казуси, идеи, решения, учеха се взаимно медицински специалисти и родители на техники за компенсация на кръвните захари. Това още веднъж показа колко е важно отборната грижа и важността на откритата комуникация като основа за добър контрол на заболяването и спокойствие за децата и семействата им.
Район „Западен” ще продължи да организира подобни полезни инициативи за повишаване на здравната култура на гражданите.
Още от категорията

Коцето Русия от "КА2" хвърли домашните окови, подвизава се по баровете на морето


Акценти






Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?


Решено: ЕВН повишава цената на тока с 3.6% от днес
