
Общинският съветник и член на Постоянната комисия по култура, туризъм и евроинтеграция и МИО в Общинския съвет на Пловдив Веселина Александрова призова за промени в Закона за закрила и развитие на културата. Тя написа писмо и отправи видеопослание, в които се обърна към министъра на културата Боил Банов, а поводът е липсата на конкурс за мястото на директор на Общински институт „Старинен Пловдив”.
Александрова припомня, че от създаването на структурата през 2004 г. за поста е проведен само един конкурс, спечелен от Весела Илиева. Първият ръководител на Общинския институт бе Теодора Стойкова, която преди това ръководеше управление „Старинен Пловдив”. След това – през 2006 г., бе проведен конкурсът, след който Весела Илиева оглави новата структура. След нея поста поеха Радост Иванова, Амелия Гешева, Минко Кафтански, Йордан Илиев, а днес – Богомил Грозев. Нито един от тях не застана начело на „Старинен Пловдив” след конкурс. Такъв бе проведен през 2017 г., по времето на управлението на Кафтански. Документи подадоха четирима кандидати, но само един – археоложката Надежда Кирова-Йовчева, бе допусната до събеседването с комисия начело с тогавашния заместник-кмет Александър Държиков. В крайна сметка софиянката не успя да спечели необходимия брой точки, въпреки че имаше ценз за поста. Конкурсът бе отменен и не бе повторен. Така до 16 февруари 2020 г., когато PlovdivTime и TrafficNews първи пуснаха новината за назначението на журналиста Богомил Грозев. Ден по-късно самият той потвърди от студиото на Нова телевизия, че се мести в Пловдив.
Съвсем логично новият директор бе посрещнат на нож, защото няма нужния опит и образование, за да ръководи институция, чиято основна функция е да пази културното наследство на града. След бурната реакция на обществеността и политическите сили под тепетата кметът Здравко Димитров обяви, че конкурс ще има, без обаче да бъде конкретен. Така от спорното назначение минаха пет месеца. Преди дни обаче около Грозев се завъртя поредния скандал, свързан с настаняването му в луксозно ново жилище, предвидено от общината за приемна. След острата реакция на обществеността от сградата на пл. „Стефан Стамболов” излязоха с изявление, че новият директор на „Старинен Пловдив” няма да живее в апартамента на пъпа на града. Дали е така или не – времето ще покаже, защото такова нещо няма как да остане скрито.
Всички тези събития и особено отказът на местната власт да спази закона и да обяви конкурс за директор на „Старинен Пловдив” провокираха Веселина Александрова не просто да напише писмото до министър Боил Банов, но и да предложи конкретни законодателни промени в Закона за закрила и развитие на културата.
В резюме - тя призовава за ясен срок от 3 месеца, в рамките на които да се провеждат конкурсите за овакантения пост на директор, както и представяне на концепция за развитието на "Старинен Пловдив".
Акценти






Клон се стовари върху движещ се автомобил в Пловдив


Акция в Столипиново, задържан е известен пласьор
