Предстои рекултивиране и изграждане на сепарираща инсталация на сметището в Цалапица, в което преди седмица избухна пожар. Сдружението на седемте общини, които оперират на територията на регионалното депо, все още обсъждат разминаванията в позициите си, като през тази седмица ще бъде проведено ново заседание. На него ще се повдигне въпроса за сепарираща инсталация, както и откъде ще се намери финансиране за рекултивация на сметището. Това заяви заместник-кметът по екология Иван Стоянов.
От администрацията обърнаха внимание и на нерегламентираното изхвърляне на едрогабаритни отпадъци на територията на града. „Има шест площадки в Пловдив, разположени в шестте административни района, където безвъзмездно да се приемат тези отпадъци. Има информация за системата за депониране и на сайта на общината. Правим проверки с Пловдивски общински инспекторат, с ОП „Общинска полиция“, „Общинска охрана“ и „Чистота“. Само за вчера сме наложили шест глоби за нерегламентирано изхвърляне на отпадък“, заяви зам.-кметът по екология Иван Стоянов.
В момента се изготвя доклад на локациите в града, където се изхвърлят повече отпадъци. Прави се с цел да се подсилим тези съдове, в които се генерират по-големи количества отпадък, спрямо тези, в които се изхвърля по-малко, допълни той.
Въвеждането на новата методика за сметосъбиране „замърсителят плаща“ ще коства на община Пловдив сериозен разход, каза още той. На територията и се генерират годишно около 150 000 тона отпадъци, а на разделното събирано сериозно изостава.
„Бяхме на среща в МОСВ. Казусът във всяка община е различен, в случая на Пловдив новата методика се застъпва с поръчката за сметосъбиране. В другите общини има действащи договори и трябва да пригаждат наредбите си към нея. Предстоят ни нови срещи, за да изчистим тези различия“, допълни заместник-кметът.
Още от категорията
Пловдивска изследователка: Днес приготвяме много средновековни ястия, без да знаем