Община Пловдив загуби делото, което бе завела срещу Агенцията по геодезия, картография и кадастър, относно граници на имотите на Младежкия хълм , научи TrafficNews.bg.
Административният съд е отхвърлил претенциите на градските власти, които са атакували заповед на Кадастъра. От държавната структура са издали нови граници на парцелите, които се намират на тепето, като част от земята под Младежкия дом влиза в частния терен в съседство.
През 1999 година терен от 16 декара от южната страна на тепето е реституиран на 9 наследници. По-късно те го продават на пловдивската фирма „Емко –М”, които продължават да притежават парцела. Границите на частния имот могат добре да бъдат забелязани и с просто око, тъй като той е единственият, който не се поддържа от ОП „Паркове и градини”. Около него всичко е окосено, а самият той е залят с боклуци и саморасляци.
Юристите на Община Пловдив са оспорили новите граници на имота, понеже те захващат част от бялата къща на тепето, която е 100 % общинска собственост.
„Явно става дума за техническа грешка, тъй като сградата е построена през 80-те години, а в решението на съда за реституцията е записано, че се „възстановява празно дворно място”, каза директорът на общинска собственост Мирослава Сукарева. Тя е категорична, че Община Пловдив ще обжалва решението на Административния съд.
Въпреки че решението на съда по никакъв начин не променя статута на земята, с изключение на малка част под бялата къща, раздвижването на „Емко –М” по казуса поражда и съмнения, че от компанията искат да реализират нещо на терените.
За въпросните терени се водиха дълги дела, като накрая реститутите спечелиха окончателно във ВАС, а магистратите задължиха Община Пловдив да върне трите парцела, които са с големина от около 16 декара.
Имотът бе купен след това от „ЕМКО – М”, тъй като вече построената бензиностанция попадаше в терените. Понеже голяма част от имотите са в защитена зона, на практика върху тях не може да се строи, а единствено да се реализират временни съоръжения, от компанията предлагат на Общината терените да се заменят с други.
Докато траят преговорите между Община Пловдив и „Емко –М”, законът, който регулираше заменките на имоти у нас е отменен. Вече повече от 10 години теренът пустее, а никой не полага грижи за него.
Той е разделен на три, като едната част от него се намира непосредствено до Младежкия дом, а другият терен е в близост да бензиностанцията. В третия влиза уличната регулация, по която се стига до Денталния факултет.
Свързахме се и с един от управителите на фирмата - Кольо Паничарски, за да го попитаме дали от компанията имат бизнес намерения за парцелите. Бизнесменът заяви, че заявлението към кадастъра е единствено с цел да се установят границите на парцелите и те нямат претенции към сградата на Младежкия дом.
„Знам, че в момента имотът ни е доста неугледен, наскоро минах през него. Всяка година го чистим и изкарваме тонове боклуци. Ще наемем фирма, която да го окоси и изчисти. Също ще проучим възможността дали не може общинското предприятие, което поддържа терените да коси и нашият терен срещу заплащане от наша страна”, каза Паничарски.
Той обясни, че фирмата му неведнъж е водила преговори с Община Пловдив, която да вземе парцела, тъй като се намира в защитена зона и парково пространство. След отмяната на заменките обаче, единствената възможност е теренът да бъде закупен. Отговорите на различните кметове обаче били едни и същи – „В бюджета няма заделени средства за придобиване на имота”.
От компанията все пак смятат да направят нещо общественополезно на терена, който не е обхванат в защитена територия, но е част от зелената система на града – непосредствено до бул. „Христо Ботев”. Идеята им е там да се направят атракции и площадки, както и малка фестивална зона.
За имота, който се намира до Младежки дом, няма предвидено инвестиционно намерение, тъй като той попада в защитената територия на парка.
Очаквайте продължение – какво предвижда проектът на „ЕМКО – М” за парцела от 6 декара на Младежкия хълм!