Университетът по архитектура, строителство и геодезия /УАСГ/ ще изработи концепция за развитието на Тютюневия град. Затова се разбраха на работна среща в общината кметът на Пловдив Костадин Димитров, заместник-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов, заместник-кметовете Пламен Панов и Хакъ Сакъбов, преподавателят в УАСГ доц. д-р арх. Велина Панджарова и председателят на Сдружението на собствениците на сгради в Тютюневия град Константин Бояджиев.

„Трябва да се създаде цялостна концепция за визия на квартала с общи параметри, философия и стил, които да бъдат постигнати с нови решения. Световната практика е дала немалко формули за справяне с подобни ситуации. Пловдив прилича на редица градове в Западна Европа, които са имали такава индустрия и са успели да вдъхнат нов живот на сградите“, посочи заместник-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов.

Костадин Димитров отбеляза, че Тютюневият град е не просто квартал с богато историческо наследство, а жив символ на Пловдив – град с традиции, култура и дух.

„Нашата цел е да съхраним и развием Тютюневия град като сърце на културния и творческия живот в Пловдив. Обновяването му ще го направи не само добро място за живеене, за прекарване на свободното време, бизнес и култура, а и място, където се срещат миналото и настоящето, раждат се нови идеи, проекти и възможности за всички нас“, подчерта кметът на Пловдив. Той допълни, че след като ул. „Иван Вазов“ стане пешеходна, градът на тепетата ще има най-дългата и атрактивна подобна зона.

Константин Бояджиев заяви, че приветства категоричното намерение на Община Пловдив и Министерство на културата да окажат пълно съдействие за по-доброто бъдеще на Тютюневия град.

„Ние имаме инвестиционни намерения и искаме да съхраним тези емблематични сгради по възможно най-подходящия начин, като им дадем ново предназначение“, посочи председателят на Сдружението на собствениците на сгради в Тютюневия град.

Костадин Димитров подчерта, че категорично подкрепя инициативата за превръщането на района в пространство за изкуство и иновации.

„Ще работим усърдно, за да дадем нов облик на Тютюневия град. Вярвам, че заедно можем да превърнем този квартал в една от най-притегателните точки на Пловдив, където историята вдъхновява бъдещето“, увери кметът на Пловдив Костадин Димитров.

Тютюневият град се превърна в един от акцентите в програмата на Европейска столица на културата - Пловдив 2019. Той бе част от клъстъра "Градски мечти" в платформата "Трансформиране". Идеята бе с поредица от събития градското пространство в сърцето на Пловдив да бъде преобразено и върнато към живот.

Работата по проекта обаче започна още преди 2015 г., когато се програмираше и подготвяше кандидатурата на града за престижната титла. Дори бе включена идеята за краудфъндинг кампания за набавяне на средства за откупуването на един от складовете. Намерението остана на хартия, но фондация "Пловдив 2019" се премести в една от добре реставрираните сгради в Тютюневия град и мястото се превърна в арена на множество събития.

Още в процеса на работа по проекта стана ясно, че трудно ще бъде реализирана единна концепция, защото складовете бяха и са закупувани като бизнес инвестиция.

Така се започна с разпада. Изгоряха складовете на Кудоглу, този на Ориент Табако бе почти разрушен, а периодично в необитаемите сграда пламваха малки пожари.

На няколко пъти министри на културата и местна власт инициираха срещи със собствениците, за да се изгради обща концепция за пространството. Специалистите от Националния институт за недвижимо културно наследство пък започнаха работа по изготвяне на обемно-устройствено проучване на зоната. Заради това, че не бяха допуснати в няколко къщи, процедурата заби.

Това направи невъзможно въвеждането на ясни правила и възможност собствениците да реализират инвестиционните си намерения. Така се стигна до началото на масово бутане. На НИНКН и Министерство на културата се наложи да вървят след багерите и да издават заповеди, с които се дава статут на сградите.

Единна визия за пространството така и не бе създадена.