Община Пловдив готви нов мегапроект за децата в града под тепетата. Ще бъде изграден цял учебен кампус в парк „Отдих и култура”, който ще включва ясла, детска градина и ново училище. Това съобщи зам.-кметът на Пловдив с ресор „Дигитализация, европейски проекти, бизнес развитие и образование” Владимир Темелков. Проектът ще бъде един от мащабните в сферата на образованието, които предстоят, като друг основен приоритет в тази сфера, ще бъде и ремонтът на всички детски кухни, които се нуждаят от спешен такъв.
Отговаряйки за едни от най-важните ресори в Община Пловдив, зам.-кметът Темелков е категоричен, че резултатите в един град се измерват именно по привлечените средства и реализираните проекти. За изминалата 2024 година общият обем на новопривлечените средства в Община Пловдив през ресорите и екипа му надвишава 200 милиона лева.
„Това е пътят, по който Пловдив трябва да върви – привличането на нови и „свежи“ пари, извън капиталовата програма. Резултатите в един град се измерват по привлечените средства и реализираните проекти”, коментира той.
Реализираните през 2024 година проекти са „Преустройство, реконструкция, основен ремонт, мерки за енергийна ефективност и благоустрояване на Дом за стари хора „Свети Василий Велики“, модернизацията на уличното осветление в районите „Западен“, „Източен“, „Южен“, „Обновяване на игрището на стадион "Марица", две игрища за футбол на малко поле и реконструкция на част от източната трибуна, Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване на Община Пловдив на пл. "Централен" 1, Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване на Община Пловдив на пл. "Стефан Стамболов" 1, Енергийно обновяване на зала за спорт по бокс, вдигане на тежести и джудо в Пловдив, Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на общински зали за спорт за лека атлетика, волейбол и баскетбол, Ремонт на „Многофункционална спортна сграда в Спортен комплекс „Христо Ботев“.
„Спечелихме и проект на стойност близо 20 милиона лева за обновяване на социални домове и услуги към Министерството на труда и социалната политика, който в момента се менажира от ресорния зам.-кмет Женя Петкова и ще се реализира през 2025 година. Спечелихме проект за устойчиво енергийно обновяване на Народна библиотека "Иван Вазов" – Пловдив по Националния план за възстановяване и устойчивост, заедно с колегите от строителна дирекция кандидатствахме и по националната програма за безплатно саниране като спечелихме над 62 милиона лева. Проекти, които се движат от строителна дирекция и ще започнат през 2025 година. Спечелихме масово и по-малки проекти – техническа помощ за изграждане проектиране и ремонт на Зоопарка, както и други социални програми”, допълва Темелков.
Зам.-кметът споделя, че от първия ден на работата му в Община Пловдив, новият програмен период „Развитие на регионите“ е бил основен приоритет. Община Пловдив е кандидатствала с общо 8 проекта на стойност близо 90 милиона лева.
Това са:
Нови Електробуси, зарядни станции, спирки, табла, др. - 29.4 млн. лева;
Продължение на бул. "Санкт Петербург" - важен проект за новата Математическа гимназия, 24 млн. лева;
Парк "Кан Крум" - над 70 дка. зелен оазис в град Пловдив - 12 млн. лева;
Административен съд Пловдив - енергийна ефективност - 3 млн. лева;
ДКЦ V Пловдив - енергийна ефективност и зелени площи- 3.4 млн. лева;
Спортен диспансер - проектиране, озеленяване, енергийна ефективност, - 6.7 млн. лева;
Училище "Алеко Константинов" - нова сграда с физкултурен салон 3 млн. лева;
Център за палиативна грижа - строителство, оборудване, обзавеждане- 5.5 млн. лева;
„Важно е да уточним, че продължението на бул. „Санкт Петербург“ и проектът за енергийна ефективност на Административен съд Пловдив са класирани в резервите. И това не е защото са взели по-малко точки, напротив, всички от гореизброените проекти имат максимален брой точки на Етап 1 от оценяването. Основният проблем е бил слабата представеност на Община Пловдив в изработването на алгоритмите и критериите за този програмен период. Крайно несправедливо е за Пловдив да са отделени 58 милиона по тази програма, а за далеч по-малки градове от нашия да има значително по-големи суми.
Това, което гарантирам с две ръце е, че Пловдив ще бъде представян достойно при създаването и обсъждането на бюджетните рамки на различните национални програми, а не просто да му се „подхвърлят“ недостатъчни суми. Очакваме след нова година оценките и на Етап 2, получили сме насоките официално и действаме паралелно и по тези проекти. И пак подчертавам - това са шансовете на Пловдив да се развива и върви напред, без да отделяме големи суми от бюджета на града и не мисля да пропускаме нито една възможност за финансиране”, посочва зам.-кметът.
Предстои и най-голямата дигитализация, правена някога в Община Пловдив. Това е възможно благодарение на отпуснатите 20 млн. лева от служебното правителство целево за изграждането на Географска информационна система. На практика с новата ГИС система всеки един документ ще бъде на разположение онлайн, както и всички услуги, които се предлагат от Община Пловдив. Новата ГИС система ще бъде от помощ не само на администрацията, но и на всички граждани, като вече е пусната и обществена поръчка за изграждането й.
„Пускането на една обществена поръчка само по себе си не значи нищо. Това е една от многото стъпки. Тук много по-важно беше да се знае какво, как и кога трябва да се направи, и от къде ще дойде финансирането. От пет години се боря за този проект, по-скоро бих казал, че загубихме пет години за реализирането му, но все пак по-добре късно, отколкото никога. В дигиталния свят е трудно да опишеш крайния продукт с думи или снимка, затова ще се постараем в следващите 12-16 месеца да има работеща ГИС в Пловдив и ще стане ясно каква огромна крачка напред е това за града ни. Целевото финансиране е на стойност 20 милиона лева и държа да отбележа, че стана с огромната подкрепа на лидера ни Бойко Борисов. Никога не трябва да приемаме тази подкрепа за даденост, така както не трябва да приемаме и град Пловдив за даденост", споделя той.
Темелков отчете, че огромна част от натоварването в Община Пловдив и натискът върху администрацията е в строителна дирекция. След въвеждането на ГИС, това ще е услуга, както за всеки един гражданин, така и за бизнеса, гарантираща пълна прозрачност, скоростно издаване на документи и услуги на световно ниво.
"Хартията, ровенето по антични архиви, забавянето на услуги като следствие на това, нервите и неприятното усещане, че "никой не работи нищо в тая Община" започват да изчезват. Ще можем да използваме потенциала на колегите ми в истински смислени проекти и услуги, а не в тичане с папки. Това е една от причините да съм активен политик - за да могат да се случват такива проекти, както за Пловдив, така и на национално ниво! От тук нататък очаквам да преодолеем административните процедури и да действаме много активно по създаването на ГИС”, гарантира Владимир Темелков.
Повече за проектите, които белязаха промяната в облика на образователната инфраструктура в Пловдив вижте тук:
Още от категорията
За пиратките и хората или как Кючука реши да си връща Македония в Новогодишната нощ