С дефицит от 41 млн. лева приключва 2024 година Община Пловдив. Това става ясно от отчета на бюджета към месец декември, който се прави ежемесечно от градските финансисти. Очакванията за голяма разлика между заложените местни приходи и реални постъпления все пак се изпълва, въпреки че пловдивчани са били стриктни в плащането на налозите си.

Все още крайният отчет на бюджета не е завършен, като това трябва да се случи до месец. Въпреки това текущите данни дават ясна представа как са вървели постъпленията в градската хазна.

Така при заложени местни приходи за изминалите 12 месеца  в размер на 241 778 589, в хазната са влезли - 200 388 966.  Това, което прави впечатление обаче е, че по-ниските постъпления не се дължат на пловдивчани, които плащат най-масовите си налози, а на други пера в макрорамката.

Така например от заложните имуществени данъци при заложени 103 млн. лева са събрани 94,8 млн. лева. Разликата идва от данък „Сгради”, където при 31,5 млн. лева предвидени са събрани  27 млн. лева, както и от налога за МПС – при очаквани 28,5 млн. лева са внесени 24,5 млн. лева. По едно от перата,  на които се разчита най-много, дори има преизпълнение – данък „Придобиване”. Това са всички сделки с движимо и недвижимо имущество, като при заложени 42 млн. лева в хазната са влезели близо 43 млн. лева.

При общинските такси разликата от планирано и реализирано е над 15 млн. лева. Най-голямата такса – „Смет” са постъпили 47,7 млн. лева при очаквани 49 млн. лева. Едно от най-големите неизпълнения е при техническите услуги, където са и разрешителните за строеж. В хазната е трябвало да влязат 15 млн. лева, но постъпленията са едва 6,5 млн. лева.  Разлика от 4 млн. лева има и при наемите за пазари, тържища и тротоарни право – при очаквани 12,5 млн. лева, реализираните приходи са 7,7 млн. лева.

Разлика от 7 млн. лева има и при доходите от собственост – при чакани 29,6 млн. лева събрани са 22 млн. лева. Най-голямото неизпълнение е от постъпление от продажба на нефинансови активи – апартаменти, имоти и други. При заложени 12,4 млн. лева реализирани са 3,3 млн. лева.

Поради по-малкото събрани приходи, както и неусвояването на част от средствата, разходите са съкратени значително.

Въпреки това към 31 декември 2024 година градските власти имат просрочени задължения от 8,1 млн. лева, от които 7,3 млн. лева са от местните дейности. От сумата Община Пловдив дължи 4,5 млн. лева, а на следващите места са район „Централен” – 995 хил. лева, както и „Градини и паркове” – 683 хиляди лева, район „Тракия” дължи 463 хил. лева.

Просрочените вземания на Община Пловдив са 21 млн. лева, като 12  млн. лева са директно от страна на първостепенния разпоредител с бюджетни средства. Сред тях са и безлихвени заеми, които са давани по европейски проекти. ОП „Жилфонд”, които държат общинските апартаменти и много имоти пък имат, взимания в размер на 4,3 млн. лева.  Много от сумите на практика са несъбираеми, тъй като това са наеми на общински жилища, които се дължат от починали хора или такива, живеещи в чужбина.

Община Пловдив получава 405 млн. лева от държавата, 392 млн. са за заплати и издръжкаПроектобюджетът за 2025 година, предложен от кабинета „Главчев”, включва и изравнителна субсидия за Пловдив