Промените в електронния регистър за ваксинация объркаха пловдивчани. Възрастни хора, ваксинирани с първа доза на препарата на „АстраЗенека”, се оказаха с невалидни часове за втората игла. За това сигнализираха читатели на TrafficNews.
Припомняме, че със старта на е-системата в началото на март, в нея бяха включени 21 имунизационни кабинета в болници и ДКЦ-та в Пловдив и областта. Още в първия ден интересът на пловдивчани бе огромен и повечето часове бяха заети. За страната само за едно денонощие бяха отчетени 25 000 регистрирани.
„Ние си запазихме час през системата и бяхме сред първите ваксинирани с препарата на „АстраЗенека” в началото на март. Получихме картонче с час за втората доза след 6 седмици – за 6 април. Когато отидохме обаче, ни съобщиха, че тези часове вече не са валидни, а втората доза се измества. И ще се поставя не по-рано от 10 седмици след първата”, разказа 70-годишната Мария Иванова, която е получила нов час за 5 май.
Жената недоумява защо след като в кратката характеристика на продукта е записано, че втората доза се поставя между 4 и 12 седмици след първата, се налага това изместване. И се чуди дали след последните изявления на здравния министър проф. Костадин Ангелов за максимално удължаване на срока между двете дози, на 5 май отново ще бъде върната.
„Срокът за втората имунизация е от 4 до 12 седмици. Но министърът на здравеопазването, без да има право на това, е задължил програмистите да променят въвеждането на ваксината след 10-а седмица. Без да е променена кратката характеристика, без да е променена наредбата – абсолютно незаконно. След като в кратката характеристика на продукта пише, че може да се прави между 4 и 12 седмица, това означава, че може да се направи и на четвърта”, коментира д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.
И пита кой ще носи отговорността, ако хората се разболеят и починат, докато чакат.
Още от категорията
Общинският съвет спря продажбата на безценица на част от топ имот в центъра на Пловдив