Нови проблеми изникват пред така чаканото удвояване на Околовръстното на Пловдив. В момента от АПИ проектират трите етапа на шосето от АМ „Тракия” до Асеновградско шосе, като се очаква до година проектите да бъдат готови и да се тръгне към изготвянето на парцеларен план и отчуждаване на имоти.
Последното е задължително условие преди да се пристъпи към разширението на шосето. То попада в три общини, като освен в Пловдив, различни участъци са в „Родопи” и „Марица”.
Всички имоти, които се предвиждат да попаднат в удвояването на шосето, бяха посочени като регулация в изменението на Общия устройствен план през 2022 година. Повече от терените са частни, а немалка част от собствениците заведоха дела срещу отреждането на имотите.
По същия начин стоят нещата и с имот от 5302 кв.м, който се намира от западната страна на Околовръстното, непосредствено до пътния възел „Кричим” на „Пещерско шосе”. Собственик на имота е строителната фирма „Луксъри Ливинг” ЕООД, която завежда иск срещу изменението на ОУП, чийто имот е отреден в него за озеленяване, пътно платно и локал за Околовръстното. Собствениците обаче претендират, че това отреждане е незаконно, още повече, че противоречи на ПУП-а на имота, който е за производствена дейност.
От съдебната експертиза става ясно, че частта, която е за озеленяване за широко обществено ползване не е обоснована, тъй като до имота има затруднен достъп и е далеч от хората. Така не само, че не е направен анализ за конкретната й необходимост, но дори и да се направи не би могла да бъде реално и обективно доказан. Вещите лица смятат, че и отреждането на пътната част, която е нужна за Околовръстното шосе, също не е достатъчно мотивирана.
Поради и това съдът намира, че изменението на ОУП в за конкретния имот е незаконосъобразен, неправилен, недоказан и нецелесъобразен. Същият не е съобразил предвижданията на действащ ПУП, който е бил отразен в ОУП на община Пловдив от 2007 г., пълна липса на мотиви относно цялостното устройствено планиране, установява се грубо несъответствие с целта на закона, видни са и противоречивите и нецелесъобразни решения
Община Пловдив може да обжалва решението във Върховния административен съд. Ако загуби и там, то ще се наложи да коригира ОУП в тази част, за да може да се приведе терена в статут, приложим за разширението на Околовръстното.