Вече за втора поредна година Пловдив се включва в шествията срещу насилието срещу жени, деца, ЛГБТ и възрастни, организирани в цялата страна. Този път мирният протест, стартирал пред Централна поща и завършил пред Джумаята, беше поведен под лозунга "Нито една повече", а негов основен организатор в Града под тепетата беше Мария Урилска.
"Това, което искаме, е да има кризистни и консултативни центрове във всяка една област в България, достоен труд за социалните работници и психолози, които работят в тези центрове, и адекватна издръжка за хората, които живеят в тези центрове," - сподели тя.
Пред все по-нарастващата група от желаещи да се включат в протеста Урилска подчерта също, че тенденцията за увеличаване на случаите на насилие се запазва през последната година, но добрата новина е, че сигналите от страна на жертвите към полицията или други органи, вече са три пъти повече спрямо предишни години.
"Минимум 18 жени губят живота си всяка година. Те са били убити не от кой да е, а от техни близки - братовчеди, братя, съпрузи, приятели или синове. Въпреки тези цифри обаче, в страната функционират само 12 кризисни центъра, а цели 11 области в България изобщо нямат достъп до такъв център. Освен това държавното финансиране е крайно недостатъчно и нелепо, затова има случаи, в които жени са пращани на другия край на България, за да постъпят в кризисен център. Крайно време е да се създаде нормален закон, който да защитава жените," - призова Урилска.
Организаторката разкри, че една от основните цели на мирното шествие е да бъде създаден механизъм за жените, пострадали от домашно насилие, само че към момента липсата на редовно правителство спъва този механизъм. Освен това е необходимо осъвременяване и дефиниране на домашното насилие, изнасилване и всички форми на малтретиране, за да могат жертвите на такова да го различат ясно и навреме да се обърнат за помощ и защита.
Редом до Мария Урилска застана и Радостина Кацарова - жена, която се е развела със съпруга си не защото е упражнявал физическо насилие върху нея, а защото я е потискал психически.
"Разбрах, че много от случаите на домашно насилие над жени се корени над някакви родови правила - мъжа ти те бие, защото баща му е биел майка му, а дядото е посягал на бабата. Много от случаите на смърт на жени поради физически тормоз, изнасилване или пребиване в миналото са били укривани като "умряла от любовна мъка". Защото не може да е била убита." - сподели Радостина и няколко пъти повтори, че нея мъжът ѝ не я е биел.
Шествието продължи из цялата Главна до Джумая Джамия, като през цялото време участниците скандираха "Нито една повече" и държаха плакатите си в ръце.