„Във времена на робска тежест, потисничество, страх, малко са достатъчно смелите да се събудят. Малко са хората, които биха оставили всичко лично, биха се отказали и от най-малката гордост и биха посветили цялото си съществуване на отечеството. Хората, чийто блян пронизва сърцата със сила, достатъчна да събори империя“, каза десетокласничката Румяна Денева от Математическата гимназия, която бе избрана да прочете слово по време на честването на 185-годишнината от рождението на Васил Левски в Пловдив.
Представители на местната власт, общественици и граждани се събраха пред паметника на Апостола на свободата в подножието на Бунарджика.
От 1861-ва година, от решението му да се посвети на народната воля, минават само 17 години до нейното реализиране. Недоживял да види плодовете на съдбоносната борба, Левски прославя името си завинаги. Той среща смърт най-сладка, честна, душеспасителна. Единствената смърт, достойна за него. На бесило страшно, висейки безстрашен, непримирим и все свободен. Като пада в бой за свобода… той не умира…“, каза още Румяна Денева.
Тя припомни, че личността на Левски е неразривно свързана с бляна за „свята и чиста република“ и точно този негов блян разпалва огньовете, които прогарят основите на тогавашния свят.
„Сега ние гледаме на случилото се като на една легенда. Понякога за нас то изглежда напълно нереалистично. Като митологичните предания за Крали Марко. В свят на материални ценности, където да се спреш в хода на натоварения живот и да се огледаш личното оцеляване е на първо място. Но подвигът е реален! Неоспорими последствия от него са вплетени в самото ни съществуване. Нашата култура е жива заради него. Неговото слово живее с нас и чрез нас“, каза Денева.
След официалното ѝ слово бяха поднесени венци.