Нашествие на комари в Пловдив. Популацията на насекомите расте застрашително. В редакцията на TrafficNews постъпват сигнали от всички квартали, като най-тежка остава ситуацията в районите около Гребната база и река Марица.

Пловдивчани споделят, че вечерните разходки са почти невъзможни, особено за семейства с деца. „Хапят дори през дрехите. И репелентите не помагат вече. Дъщеря ми е цялата в рани по краката и дори по главата вследствие на пъпките и сериозните сърбежи”, оплака се майка на 3-годишно момиченце от район Северен. Тя добави още, че две от най-предпочитаните детски площадки заради дебелите сенки - на бул. „Васил Априлов” и паркът на ул. „Сърнена гора”, са се превърнали във „враг” на хората, тъй като зеленината крие рояци от кръвопиещите насекоми.  Ухапванията причиняват силно зачервяване, сърбеж, обриви и алергични реакции дори при възрастните хора.

Комари, мушици и кърлежи са преносители и на редица заболявания, включително западнонилска треска, лайшманиоза и ку-треска, които вече не са рядкост в нашия регион. Те могат да причинят също денга, малария, жълта треска и зика. Всички те имат сходни симптоми като висока температура, втрисане, главоболие, обриви, болки в мускулите. Ако не се вземат навременни мерки, могат да бъдат изключително опасни.

Лекарите от инфекциозните клиники в Пловдив съобщават за нарастване на случаите на висцерална лайшманиоза, включително при малки деца. От началото на годината до средата на юни девет пациента са лекувани в УМБАЛ „Св. Георги“, осем от тях – деца.

От ОП „Дезинфекционна станция“ увериха, че обработките срещу комари се извършват ежедневно. Предстои повторна обработка на всички райони на града от днес до 8 август. Допълнителни действия се предприемат в най-засегнатия район – Гребната база, където пръскането ще се извършва от днес до сряда включително. За да бъде по-ефективно, то ще става в по-ранен час - от 21 ч., а Общинска охрана ще ограничава достъпа на хора по време на обработките.

От общинското предприятие обясниха, че борбата с комарите е трудна поради няколко причини. Първо – използваните биоциди са силни вещества, които се прилагат по схема, подобно на антибиотиците. Безразборното пръскане би навредило на околната среда. Освен това комарите са способни да прелитат на големи разстояния – до 80 км, което означава, че те могат да се завръщат в града дори след третиране.

Какво можем да направим сами?

Медицинските специалисти препоръчват използването на репеленти при излизане на открито, особено привечер. Важно е да се следват указанията за употреба, като се внимава при приложение върху деца и бременни жени. Препоръчва се носенето на дълги дрехи в светли цветове, тъй като комарите са по-слабо привлечени от тях.