Все по-често ставаме свидетели на тревожни инциденти, свързани с агресия сред подрастващите. Тази тенденция не е случайна и по данни на различни институции, случаите на насилие в училищна и извънучилищна среда нарастват тревожно. Най-често срещаните прояви са вербални, но не липсват и физически форми на саморазправа.

Какво стои зад тази увеличаваща се агресивност? Според експерти, причините могат да бъдат разнообразни – от скуката и невъзможността за адекватно запълване на свободното време, през нисък праг на търпимост към провокации, до влиянието на социалните мрежи, които създават сблъсък между въображаем и реален свят у тийнейджърите.

Особено притеснително е, че тази агресия все повече се възприема като допустима и нормална, което се свързва със силно размити граници и усещане за безнаказаност. Важно е да се подчертае, че това не е проблем само на учениците, а е отражение на по-широки тенденции в обществото.

С психолога д-р Лазар Атмаджов опитваме да разберем по-дълбоко корените на този проблем, как училището и обществото могат да реагират, както и има ли реален шанс за промяна.

Тревожна ескалация на насилието сред децата: Експерт алармира за липса на адекватни меркиПодрастващите имат нужда някой да ги зачита, смята Лазар Атмаджов

Шокиращ ръст на насилието над деца в Пловдив: Телесните повреди се увеличиха четирикратно за годинаНад 70% от тях са момчета на възраст от 14 до 17 години