„Един от най-мащабните проекти в сферата на културно-историческия туризъм – социализацията на Небет тепе и Източната порта стартира официално на 29 август", съобщи зам.-кметът Пламен Райчев. Двата обекта и зоната около тях ще бъдат реставрирани, експонирани и социализирани в рамките на проекта "По крепостните стени на Филипопол". Той се реализира по приоритетна ос "Регионален туризъм на оперативна програма "Региони в растеж".
За реализацията са заложени 8 012 202, 52 лв. 6 милиона от тях са безвъзмездно финансиране по оперативна програма „Региони в растеж”, а другите 2 003 050 лв. съфинансиране са заем, който общината изтегли от ДЗЗД "Фонд за устойчиви градове". Очаква се и за този проект, както и за повечето инфраструктурни инвестиции, да бъдат нанесени корекции с цел да се компенсира скокът на строителните материали.
"По крепостните стени на Филипопол" е важен за града, тъй като има за цел да бъдат реставрирани, консервирани и социализирани два от най-значимите археологически обекти с национално значение - Небет тепе и Източната порта.
Забавянето на старта бе заради неизправност в проекта за Небет тепе. Още в началото на ноември миналата година PlovdivTime съобщи, че Националният институт за недвижимо културно наследство ще върне за преработка документацията заради редица пропуски.
Два месеца по-късно това бе потвърдено и от НИНКН, и от Община Пловдив. Проектът бе преработен и внесен за ново разглеждане. През април бе и съгласуван. Към реална работа обаче не се пристъпи.
В този момент на другия ключов обект - Източната порта, работят археолозите Мая Мартинова-Кютова и Биляна Груева-Здравчева. Преди няколко седмици те започнаха проучване в изпълнение на предписанията на Експертната комисия на Министерство на културата, която през 2021 г. прие резултатите от работата на специалистите. Тя излезе с решение, че поради високата научна стойност на разкритите археологически структури трябва да бъдат допроучени и документирани и през 2022 г. Разкопките се финансират от Община Пловдив.