Родолюбива инициатива събира българки от цялата страна в името на традицията и ръчния труд. В Раковски се изработва най-голямата рокля, създавана някога в България – с размерите на площад, направена от хиляди ръчно плетени дантелени карета, дарени от баби и майки от всички краища на страната.
Проектът носи името „От златните ръце на нашите баби и майки“ и е дело на дизайнера Иван Донев. Той е посветен на българската култура, приемствеността между поколенията и красотата на ръчния труд.
„Идеята се роди след моите колекции в Анкара и Токио през 2024 г., където исках да представя България чрез ръчния труд на калоферските майстори, но поради финансови причини това не се осъществи. Тогава реших да призова хората чрез социалните мрежи да дарят карета, на които да вдъхнем живот в модерния свят“, разказва пред TrafficNews Донев.

Роклята се сглобява като огромен пъзел – всяко каре е част от цялото, а размерът на творението нараства с всяко ново дарение. Донев обяснява, че работата се извършва изцяло от доброволци и читалища от цялата страна. В работните групи обикновено се включват около 15 души, а последните инициативи, като тази в Чирпан, обединяват няколко читалища за съвместна работа.
„Идеята е роклята да бъде българска, създадена от български ръце, и да докосне колкото се може повече хора – както тези, които даряват карета, така и тези, които участват в ушиването“, казва дизайнерът.
Като един жив организъм, тя ще продължава да расте, докато има карета.
Представянето на роклята ще се състои на площад „България“ в Раковски. Донев планира голям светлинно-музикален спектакъл с лазери, музика и изпълнители, за да оживее историята на ръчния труд и българската традиция.
„Важно е, когато се изпращат каретата, да се отбележат имената на жената, която ги е плела, и родното ѝ място. Те ще бъдат изписани на голяма стена, близо до инсталацията на роклята. Това ще бъде трибут към тяхната работа и усилия – много от тези жени вече не са сред нас, някои карета са на повече от 150 години“, обяснява Донев.
В момента проектът се финансира частично по Плана за възстановяване, но средствата не са достатъчни за грандиозния спектакъл. Донев отправя призив към спонсори да се включат и да помогнат за реализацията на идеята.
„Емоцията по време на работа е невероятна – докосваме се до любов и позитивна енергия, която е била затворена в шкафове и ракли години наред. Това е духът на българската жена, на нейните златни ръце, който се освобождава чрез този проект“, споделя дизайнерът.
Още от категорията
Виж всички
Атанас Узунов: Нека бъдем достойни наследници на онези, които извоюваха нашата свобода
Иво Димчев за втори пореден път спечели Като две капки вода
Акценти
Виж всички
Пловдивчанка над 200 кг чака животоспасяваща операция ВИДЕО
Евакуираха сградата на РУО-Пловдив заради сигнал за бомба