Дейностите по проект "Младежки център Пловдив - мощен фактор за местно развитие" представи екипът на центъра днес в новооткритата образователна градина на Гребната база. Заместник-кметът Георги Титюков и екипът разказаха какво е свършено през изминалата една година от младежките работници и медиатори на центъра.
Зам.-кметът по спорт и младежки дейности в Пловдив припомни, че Младежкият център бе открит на 19 ноември 2015 г. Първоначално договорената безвъзмездна финансова помощ е 2 237 000 лв. – за строителството на триетажната сграда и заплатите на работещите и всички дейности по проекта за 36 месеца.
Проектът е удължаван няколко пъти и достига 3 096 000 лв. „В онзи програмен период са финансирани само 4 подобни проекта - във Враца, Стара Загора, Добрич и Пловдив. Ние обаче бяхме единственият град, който изгради Младежки център на зелена поляна, от нулата. Това наложи Община Пловдив да съфинансира и доизгради проекта със страхотен спортен център от над 8 декара, детска площадка, складови помещения и т.н. Получи се една много добра база. Благодарение и на управителя Димитрия Тодорова бе подбран един млад, способен, амбициозен екип, който реализира тогавашния проект много добре и бяхме оценени по достойнство. Нашият Младежки център бе една дванадесетият в Европа, на който бе присъден Знак за качество от Съвета на Европа”, посочи Титюков.
Целта на новия проект на стойност 2 053 000 лв., чието изпълнение започна преди година, е надграждане на постигнатото от предходния програмен период, допълни зам.-кметът. Основните цели са свързани с разширяване на обхвата на дейността, реализиране на инициативи, свързани с дейността на Националната мрежа на младежките центрове, развиване на двустранни взаимоотношения и обмяна на опит и добри практики. Всички образователни дейности са насочени към деца, младежи, родители и преподаватели. Те се реализират на местно, регионално, национално и международно ниво.
Младежкият работник Калина Дамянова и медиаторът Николай Николов споделиха какво конкретно са направили.
„С проекта целим подобряване на някои знания на младежите, на техни умения и с участието им в наши дейности и събития, те да развиват своята работа в екип. Така постигаме и т.нар. мултиплициране. Когато те участват в наши дейности и се впечатлят дори от едно нещо и го разкажат на своите познати и приятели, предадат научените умения и използват своите знания, то нашата цел е постигната”, каза Калина.
Николай пък разказа за конкретните образователни дейности, които извършват вече цяла година. В тях са се включили над 1550 лица, сред които над 890 младежи, над 650 деца, родители, педагогически състав и възрастни. Над 540 души пък са били информирани.
Извършени са обучения и работа освен в Пловдив, и в Хисаря, Сопот, Кричим и Перущица. Съвсем скоро младежите ще работят и в още две общини – Раковски и Първомай. „Тук придобиват знания и умения, свързани с неформалното образование – теми като доброволчество, екология, социално предприемачества. Умения, свързани с комуникацията. И най-вече самите те да имат самочувствието да го правят. Това е нашата цел”, обясни Николай.
До момента са реализирани и четири младежки инициативи в Пловдив и региона, а в рамките на проекта се предвиждат те да са общо 40.
Николай разказа и за Младежкия форум „Истина или предизвикателство”, който въвлича младежи от цялата страна в творчески процеси, които стимулират иновативното мислене и успешното реализиране на идеи. Международната обмяна на опит и добри практики, благотворителните база, Международният младежки фестивал са друга част от дейностите по проекта.
Още от категорията
Вълна от оплаквания срещу строителния предприемач в Пловдивско, десетки се включват в жалбата