Какво ще е бъдещето на казармите в „Гладно поле“? TrafficNews неведнъж е писал по темата, която в този мандат е позабравена, но в предишните имаше сериозна дискусия. Докато големият въпрос е в какво да се превърнат 450-те декара, които са към действащото поделение в район „Източен“, от страната бул. „Освобождение“ вече започва сериозно строителство.
Там също имотите са с отпаднала необходимост и са собственост на държавата в лицето на военното министерство. Част от тях обаче са били продадени преди близо 20 години, а върху два от тях вече подготвя строителство.
Става дума за парцели, които се намират непосредствено зад мол „Плаза“. Единият на ул. „Капитан Коста Паница“, който е с големина от 3825 кв.м, а другият е съседен с излаз на бул. „Освобождение“ от 2631 кв.м.
Преди малко повече от месец старите военни постройки бяха съборени, а багери започнаха да заравняват терените.
Проверка на TrafficNews показа, че за зоната вече има издаден ПУП – ПРЗ, който е бил одобрен от Общинския съвет през 2022 година по предложение на гл. архитект Димитър Ахрянов. Според скиците на имотите ще бъдат вдигнати 5 жилищни сгради с височина между 25 метра и 36 метра - до 12-етажно строителство.
По-големият имот, който е от страната ул. „Кап. Коста Паница“, показателите по ОУП са „ЖГ“ или височина до 12ет./36м., Пзастр. до 30%, кинт до 3.3, озеленяване 40%, или около 12 500 кв.м РЗП. Другият е в зона СМФ1 и предвижда две 30-метрови сгради според силуетите, дадени в скицата. РЗП-то там ще е около 8500 кв.м. Иначе казано на двата имота могат да се построят близо 21 000 кв.м РЗП, или над 260 апартамента.
Зоната около мол „Плаза“ започва сериозно да се населява, а трафикът в почивни и празнични дни е по-натоварен дори от централна градска част заради редицата търговски обекти. Построяването на още повече жилища ще утежни и паркирането, и трафика в зоната.
Бъдещето на казармите?
В съседство на двата имота, военните притежават доста по-мащабни парцели. Единият е с големина от близо 10 000 кв.м и е с отпаднала необходимост. Преди години, докато Красимир Каракчанов бе военен министър той дори пусна търг за неговата продажба, като идеята бе военните да получат обезщетения апартаменти. Тогава обаче кабинетът падна и този търг бе отменен. От другата страна е все още действащо поделение със 17 000 кв.м големина. Според Общия устройствен план и двата имота са СМФ1 и на тях в бъдеще е възможно сериозно застрояване.
„Гладно поле“ и големият парк?
Най-голямото внимание е към сърцевината на квартала, където са над 450 дка, които са с отпаднала необходимост. Първата идея за терените бе в мандата на Иван Тотев, когато там трябваше да се изгради вторичен градски център с множество административни сгради, площади, зелени площи и дори център за развойна дейност за IT технологии.
Неговият наследник Здравко Димитров отхвърли тази идея, а при промяната на Общия устройствен, градските власти успяха да извоюват там да се изгради огромен парк в центъра на имота, а също така да се заложи училище, детска градина и детски ясли. Въпреки това една част от парцела – по ул. „Лев. Толстой“ и ул. „Ген. Радко Димитриев“ се предвижда строителството на жилищни сгради.
Досега обаче не е ясно въобще дали кметът Костадин Димитров има някаква комуникация с военното министерство за дарението на тези парцели. Още по-притеснително е, че преди дни Министерски съвет обявиха, че ще продадат 4400 държавни имота, с отпаднала необходимост. Средствата от тях ще бъдат внесени във фонд за изграждането на детски градини и училища. Очаква се скоро списъкът с имоти да бъдат бъде публикуван. Освен казармите в „Гладно поле“, в Пловдив има още „апетитни“ военни парцели – в подножието на Младежкия хълм, както и бул. „Освобождение“.
Още от категорията

Чисти кофи и мръсни реплики в Капана! Дезинфекция предизвика задръстване в час пик

Пръскат тревните площи в „Тракия" срещу кърлежи
