По-висока смъртност и по-малка раждаемост. Това показват данните за първото тримесечие на 2021 г. в Пловдив и областта на Националния център по обществено здраве и анализи.
Прогнозите за бейби бум заради наложените карантини не се сбъднаха. Напротив, коронакризата, която задълбочава съществуващите проблеми на икономическо и социално ниво, доведе до 26% спад на новородените в областта. През първите три месеца на тази година са проплакали 1321 бебета, докато за същия период на 2020 г. са се родили 1789 деца.
В същото време на всяко новородено, повече от двама са починали. 2655 са смъртните случаи в Пловдивско за първото тримесечие на 2020 г., а в началото на 2021 г. сме загубили 3284 жители на областта. Така отрицателният прираст нараства от 1.3 промила на 2.9 промила.
На национално ниво обаче цифрите за раждаемостта не са толкова тревожни. 12 541 българчета са родени в периода януари-март 2021 г., или само със 771 по-малко от съответното тримесечие на предходната година. Починалите обаче са с 8291 повече. За трите месеца тази година са загинали 34 413 българи.
В свое интервю наскоро зам.-деканът на Геолого-географския факултет в СУ и експерт по демография доц. Георги Бърдаров коментира, че е абсурдно да се очаква ръст на раждаемостта по време на пандемия. „Има мини бейби бум в някои градове, като София, Бургас и Варна, но пък спад на раждаемостта в други части на страната, което балансира общата картина”, посочва доц. Бърдаров.
Според него има няколко т.нар. демографски депресивни региона, за които е характерна висока смъртност. В Северозападна България това са три области - Видин, Монтана, Ловеч, Плевен също. В тежко положение са Перник и Кюстендил, Смолянска област и южните части на района на Странджа-Сакар. Там освен ниската раждаемост има и висока смъртност. А хората над 65 години са над 30% от населението.
Общо взето, всяка година България намалява средно с по 50 000 - 60 000 души, което е един средно голям град.
Още от категорията
Намериха се 12 млн. лева за витален пътен проект в Пловдив и ново школо, сложени в резервите за еврофинансиране