На прага на очакваната четвърта вълна от COVID-19 в Пловдив бе открит нов кабинет за пациенти със симптоми на COVID-19. Той е разположен в Общинския COVID център в ДКЦ2. Оборудван е с необходимата медицинска апаратура и обезпечен с човешки ресурс за работа в условия на нова епидемия. Центърът в момента работи на осемчасов режим, но има готовност да удължи работното си време, за да подпомогне спешните кабинети.
„В петък разговарях със заместник-директора на Центъра за спешна медицинска помощ д-р Димитър Христозов. Той помоли за съдействие, тъй като тези случаи натоварват изключително много спешната помощ в Пловдив. Идеята на новия кабинет е да поеме хората, които могат със собствен транспорт да стигнат до там. Ще им бъдат направени всички диагностични тестове, ще бъдат прегледани и ако се налага, незабавно ще бъдат хоспитализирани. По този начин ще намалим натиска върху спешната помощ”, съобщи за TrafficNews директорът на дирекция „Здравеопазване“ д-р Калин Калинов.
Той посочи също, че всички 14 общински лечебни заведения са в пълна готовност да посрещнат новата вълна. При усложняване на епидемиологичната обстановка в общинските болници "Св. Мина" и Св. Пантелеймон“ могат да бъдат разкрити отново около 120 легла за лечение на пациенти с коронавирусна инфекция, както и още 20 легла в Комплексния онкологичен център.
„Още преди седмица спуснахме указания към 14-те общински здравни заведения за подготовката им за новата COVID вълна и е извършена проверка на наличностите на дезинфектанти и лични предпазни средства“, коментира още д-р Калинов. Той уточни, че днес в рамките на деня ще изпрати писмен доклад до областния управител Ангел Стоев.
По думите му, поредното преструктуриране на дейността на МБАЛ „Св. Мина” ще бъде едно огромно предизвикателство, но екипите са обучени и в готовност, за да гарантират увеличения прием на пациенти с COVID-19. В нея могат да бъдат разкрити до 60 места, като до всички тях има осигурен кислород чрез новоизградената инсталация. МБАЛ „Св. Пантелеймон” има възможност за преструктуриране с общ капацитет на леглата 60 като 4 от тях са интензивни.
Осемте COVID зони в лечебните заведения не са спирали работата дори и по време на облекчаване на мерките, а във всички ДКЦ-та продължава имунизационната кампания.
Д-р Калинов припомни също, че общинското здравеопазване разполага с лаборатория за антигенни тестове, както и за PCR тестове, която е базирана в МБАЛ „Св. Мина” като проби се вземат и в бившия Спортен диспансер, в който бе разкрит и ваксинационен център.
„Имаме стопроцентова готовност да заработят и мобилните центрове, но затова трябва да бъде изработен график на базата на заявки, каквито в момента не получаваме”, заяви д-р Калинов. Той е инициирал среща с двете общини – „Марица” и „Родопи”, за да проведат отново допитване сред жителите на по-отдалечените населени места, както в големите предприятия на тяхна територия, какъв е интересът екипите да имунизират хора на място.
„По отношение на тези изнесени центрове, които се правят в доста градове, това беше първоначалната ни идея още през април в Пловдив. Но според мен ефективност чрез имитация на дейности няма как да постигнем. Имунизация се прави в лечебни заведения, прави се имунизационни кабинети, за да може, ако има някакви странични ефекти, да бъде реагирано веднага от специалист. Това е смисълът. Иначе в шатри, молове и по паркове – за мен това не е начин. Освен това виждаме, че ефективността е много ниска”, коментира д-р Калин Калинов.
Директорът на общинското здравеопазване призова пловдивчани да се имунизират преди началото на новата вълна. „В Пловдив вече има пациенти с новия „Делта” щам и ви уверявам, че доста тежко е лечението, но ако сте ваксиниран с две дози, по-лесно ще го победите“, заяви д-р Калинов. По думите му новият щам се разпространява с драматична скорост. „Според епидемиолози той е 50 процента по-заразен от „Алфа“ мутацията, която пък беше 50 процента по-заразна от оригиналния щам, което означава, че един човек вече заразява петима, а не двама“, обясни той.