Четирима млади архитекти дариха на Пловдив проектите си за реставрацията и социализацията на емблематични сгради в Стария град и центъра на града. Това се случи на специално събитие в галерия „Капана” днес.

Арх. Вичен Месробович, арх. Божана Кунчева, арх. Тереза Петрова и арх. Христо Златанов предоставиха идейните си разработки на  Георги Стаменов, който пък им връчи като знак на благодарност  плакета на район „Централен”.

Дарителите са курсисти от 9-ото издание на курса "Шайо" за професионално обучение на архитекти по опазване паметници на културата и бяха представени от ръководителя на курса в България арх. Рада Стефанова.

„Искам да благодаря за подкрепата и партньорството на Община Пловдив. Градът ви бе домакин на 8-ото и 9-ото издание на курса „Шайо” и имахме подкрепата на Георги Стаменов и зам.-кмета Пламен Панов. Двугодишното обучение завършва със защита на дипломни работи – вие виждате четири от тях. Идейните проекти са началото и като архитект ще се радвам Община Пловдив да се възползва и разработи технически проекти. Вече повече от 130 архитекти са завършили курса „Шайо”, обяви арх. Стефанова и даде думата на колегите си да представят проектите си.

Арх. Божана Кунчева – с проект за пловдивска възрожденска къща на ул. "Кирил Нектариев" 21, подчерта, че сградата, която е построена презт 19 в., в годините е имала функция като галерия с творби на Златю Бояджиев, Цанко Лавренов и Христо Стефанов. Сега тя е изградила концепция къщата да се превърне в център за изкуство за млади артисти със зали за занимания.

Арх. Вичен Месробович  - с проект за сградата на ъгъла на ул. "Антим I" и ул. "Лейди Страндфорд",  разказа, че къщата може да бъде ползвана в съчетание на различни функции с обособените офисен и жилищен етажи.  И допълни, че в момента сградата е в лошо състояние заради компрометирания покрив. Той изрази надежда, че сградата може да бъде спасена, тъй като е смесена собственост и общината може да се намеси.

Арх. Христо Златанов  - с проект за сградата на училище "Йоаким Груев", подчерта, че къщата на Димитър Свещаров е до голяма степен съхранена и функционира повече от 100 г. като училище.

Арх. Тереза Петрова  - с проект за къщата на ул. "Христо Г. Данов" 21, разказа, че това е една от малкото сгради на улицата, която има запазено дворно пространство.  Построена е в последните години на 19 в. за жилище на италиански предприемач. След това през годините е ползвана за училище и общежитие на ученици в художествените направления. По задание на район „Централен” в проекта на арх. Петрова вторият етаж на сградата е предвиден за церемониален дом, който да се ползва събота и неделя, а през седмицата на първия етаж е обособила помещения за занимания на деца с различни художествени интереси.

„Благодаря на прекрасните архитекти, на ръководителя на курса арх. Рада Стефанова, както и на арх. Петър Петров, че доведе курса Шайо в Пловдив. Реално със своя труд четиримата архитекти дарители са изготвили не само един идеен проект, но на практика това е и 70 процента от техническия. Благодарение на такива жестове един ден ще можем да показваме на децата си какво от културно-историческото наследство на града сме спасили за идните поколения”, каза кметът на „Централен” Георги Стаменов.

Той подчерта, че ще положи всички усилия къщите с общинска собственост да бъдат съхранени и добави, че ще разговаря с ръководството на Община Пловдив да се обособят стипендии за студенти от „Шайо”, които даряват проектите си на града.

"За сградата на ул. "Хр. Г. Данов" вече е имало комисия. Въпрос на решение на служителите в "Общинска собственост" е да се даде самостоятелен достъп на хората, които живеят в другата къща в имота и да се реши дали Община Пловдив да откупи дела на частния собственик. Но ние вече имаме добрия пример със сграда със смесена собственост - Синята къща, която бе изключително добре реставрирана", каза още Георги Стаменов.

Арх. Рада Стефанова пък отправи покана на възпитаниците на 10-ия курс да бъдат предложени други ценни сгради, които се нуждаят от реставрация, за да бъдат изготвени проекти и за тях.