Студенти от Аграрния университет ще бъдат обучавани да използват сателитни технологии в растениевъдството. До няколко години ще бъде създадена програма за бакалавърска степен. 

Проектът "Eguagri" стартира през 2021 г. по предложение от Европейската космическа агенция, а мотивът, поради който Аграрния университет приема, е студентите да бъдат в крак с технологиите, да се запълни нишата от дисциплини, свързани с космоса. Това стана ясно по време на Кръгла маса, организирана в Аграрния университет, в която се включиха учени от областта на растениевъдството.

Една от тях беше и преподавателката от учебното заведение доц. Жулиета Арнаудова, която представи още детайли от проекта. "Младите специалисти ще ползват алгоритмите за изтегляне на изображение и наблюдение чрез сателитите на площите. Това ще ги направи конкурентно способни. Преди две седмици се подписа договор и се постави старт на проекта", коментира преподавателката.

Сред целите на проекта са анализ и актуализация на учебната програма в областта на приложението на технологиите. Сред необходимите предпоставки  са контакти с фирми от земеделското производство, разработване на учебни материали, оборудване, организиране на практически семинари, Хекатон с участието на чуждестранни студенти и популяризиране на информацията.

"Миналата година наши студенти завоюваха второ място на международен Хекатон. Бях след менторите и мога да кажа, че младежите се бяха подготвили на много високо ниво, обмениха и много опит, затова смятам, че подобни формати са полезни, " - коментира доц. Арнаудова. 

Заложено е обучението за студенти да стартира през месец май, предвидени са летни курсове и различни занимания. Щом веднъж стартира цикълът на проекта, ще се разработи постепенно и програма за бакалавърско ниво, заяви преподавателката.

Нейната колежка от БАН Катя Димитрова продължи представянето, като обърна внимание на практическите ползи за приложение на сателитни данни за земеделието. Сред тях са намаляване на разходите за наблюдение, намаляване на прекомерното торене и повече сътрудничество между фермерите. Тя представи прогноза за добива на картофи на база резултатите от 2018 г. в Белгия, анализ за определяне на добива до 2017 г. от винени лозя, както и необходимостта от вида и количеството на тор, който да се предвиди за следващи продукции.

Доц. Атанас Севов от Аграрния университет завърши презентацията, като коментира: "Една от причините да се съгласим да работим по проекта, е, че бизнесът има нужда от такива специалисти. Самият аз участвах в Комисията по земеделие по време на пръскане с  летателни апарати и дронове."

Към момента в университета има Магистърска програма "Дигитализация и управление на растениевъдството", която успява да подготви студентите в практически широк спектър от информация. Обучението се осъществява в аудитории, лаборатории и учебни бази на Аграрен университет, НИМХ към БАН и водещи фирми в сектора. "Чрез дигиталните технологии може да се увеличи производството на практика. Имаме студенти не само от нашето професионално направление, но и други направления, които споделят, че са получили информацията, която им е трябвала, за да оптимизират работата си," - коментира доц. Севов. Той допълни още, че има български докторант, който в момента е в Китай, който се занимава с технологии в областта на растениевъдството и редовно изпраща модели от наблюдения, които се въвеждат и у нас.