
С наближаването на 8 август - датата, от която всички търговци в България трябва да започнат да изписват цените на стоките както в левове, така и в евро, напрежението сред малките търговци, аптекари и таксиметрови шофьори нараства. Двойното обозначаване е стъпка към въвеждането на еврото като официална валута в страната, което ще се случи на 1 януари 2026 година.
До края на 2025 година плащанията ще продължат да се извършват само в левове. През първия месец след въвеждането на еврото обаче ще може да се плаща и с двете валути, като рестото ще се връща предимно в евро – или в левове, ако няма наличност в евро. Двойното обозначаване на цените ще се запази до края на 2026 година, от началото на 2027 г. всички разплащания ще бъдат изцяло в евро.
Докато големите търговски вериги, банки и мобилни оператори вече са започнали да посочват цените и в двете валути, при малките магазини и семейни бизнеси процесът е съпроводен със сериозни предизвикателства, установи проверка на TrafficNews.
„Затрудненията са много. През първия месец ще работим с двете валути. Ние трябва да приемаме левове и да връщаме евро. Ще трябва да поддържаме две каси – за всяка от валутите. Дори и мястото в магазина не ни го позволява. Не съм оптимист за това, което ще се случи“, коментира Мирослав Мирчев, собственик на малко магазинче.
По думите му, проблеми ще има и при самите клиенти, особено сред по-възрастните. Според него някои хора ще се възползват от новата ситуация, като се опитват да обменят пари чрез търговците, вместо в банки.
„Всеки ще изкара парите от дюшека. Ще идва при нас да си купи нещо дребно, дори и да не му трябва, само и само да получи ресто в евро“, казва Мирчев.
Той също така отбелязва, че цените вече започват да се повишават. „Касовият апарат след третия знак закръгля нагоре. Цените ще скочат, и това вече го виждаме“, категоричен е той.
Сериозни опасения изразяват и семейните аптеки. Инициативен комитет, включващ над 700 аптеки, алармира за три основни проблема – дългия срок за двойното етикетиране, липсата на техническа готовност и риска от глоби.
„Почти година и половина ще се налага да поставяме две цени върху всяка опаковка. Това е изключително трудоемко за малките аптеки, които нямат административен капацитет“, посочва Магистър-фармацевт Пенка Минева.
Според нея аптеките не получават фактури с двойни цени, софтуерите не са актуализирани, а касовите апарати не са пригодени за работа с евро. „А държавата иска от нас да сме готови почти веднага“, допълва тя.
Рисковете от глоби също не са за подценяване – до 5 000 лв. за физически лица и до 7 000 лв. за юридически, при грешки в етикетирането. „А това при липсата на софтуер и с хиляди артикули, е рецепта за хаос“, смята Минева.
Още по-сериозни трудности се очакват след 1 януари 2026 г., когато аптеките ще трябва да връщат ресто в евро, а в малките населени места често няма нито банки, нито пощи.
„Ако дойде човек със 100 лв. и си купи маска за 30 ст., аз трябва да върна ресто в евро. Това значи, че трябва да държим наличности от различни купюри – което е нереално“, казва фармацевтката.
Таксиметровият сектор също изразява сериозни притеснения. От Националния таксиметров синдикат предупредиха, че нито един таксиметров автомобил в момента не може да издаде касов бон с цени в двете валути.
Съгласно проект за изменение на Наредба № 34, който е публикуван за обсъждане, от 8 октомври 2025 г. такситата ще трябва да обозначават цените първо в левове, а после в евро. През 2026 г. редът се обръща – първо евро, после лев. От началото на 2027 г. цените в стикерите ще бъдат само в евро.