Общинският съвет ще гласува предложението на кмета Здравко Димитров за изкарването на активите от общинската фирма „Инсинератор – Пловдив” ЕООД. С решението на практика ще стартира процедурата по закриването на общинското дружество, което бе създадено през 2017 година. За тези пет години обаче то така и не заработи, въпреки амбициите на градските власти.
Проектът за регионален инсинератор за болнични отпадъци в Пловдив бе част от Плана за действие към Националната програма за управление на дейностите по отпадъците 2003-2007 г. Тогава страната ни получи безвъзмездно от Швейцария близо 5 млн. лева за доставката на инсталация за изгаряне и за техническа помощ. От наша страна бяха инвестирани около 9 млн.лева, като 2,1 млн. лева бяха от ПУДОС, 5 млн. лв. са от държавата и 1,7 млн. лв. собствени средства на Община Пловдив. След това имаше спор между Общината и фирмата и договорът бе прекратен.
Въпреки че бяха налети 14 млн. лева в него, по последните разчети на Община Пловдив трябваха още 10 млн. лева, за да се завърши. Общинският съвет не одобри тегленето на заем от 7 млн. лева преди две години на дружеството, а междувременно в Общината бе постъпило предложение за концесия на инсинератора. Активите му са оценени на 7 млн. лева, които ще бъдат дадени евентуално на частник през концесия.
С решението за изкарването на активите от общинското дружество, то ще пристъпи в процедура по ликвидация, тъй като няма функции. Годишната му издръжка е около 120 000 лева, като в това число данъци и заплати на управителя на дружеството.
Дейността на базата и техниката там трябва да е приемане и транспортиране, складиране и съхраняване на болнични отпадъци, обезвреждането им чрез екобезопасно изгаряне с инсинератор, депониране на генерирани отпадъци от дейността на инсинератора и други. Той трябва да приема всички медицински отпадъци от Пловдив, където има най-много болници на глава от населението, както и от Смолян, Кърджали, Хасково и Пазарджик.