Орлин Григоров е на 34 години, щастливо семеен с две деца и специалист в IT сферата. Това, което го отличава от много негови колеги обаче е хобито му, благодарение на което Григоров продължава да се забавлява като истинско дете. Той е един от най- големите колекционери на лего в България и с нетърпение очаква големия лего фест, който ще се проведе в Плодив през юли.
Колекционерът, който има всички легомодели на „Властелинът на пръстените”, разкрива, че легоиграчките го впечатлявали още от малък, когато ги получавал като подаръци. Прекарвал е безброй часове в игра с конструкторите. Разбира се, тогава е било доста по-трудно да се сдобиеш с тях, защото на пазара имало много малък избор. Имало е моменти в тийнейджърските му години, които сред легосредите се наричат „тъмен период”, когато не се занимавал с моделите, но роботът Lolly от филм на „Pixar”, който Lego пуснали през 2018 г. го запалил отново по забравеното хоби. На въпроса кое най-много го впечатлява в колекционирането на лего , той отговоря, че от една страна това е била носталгията към играчките и идеята, че като възрастен може да си позволи повече модели, а от друга страна, че конструирането развива умения като креативност и въображение.
Орлин е част от клуба на българските легофенове в България, известен още като „Lebgo”, който ще вземе участие на първата леголига в Пловдив. За събитието разказа, че е доста ориентирано към роботиката и всъщност е потенциална стъпка за едно международно участие в бъдеще. „Lebgo” планират да направят изложбена част, като са предвидили няколко различни теми и смятат да покажат както оригинални легомодели, така и custom- модели, измислени изцяло от нулата. Самият клуб е организация, която се върти около любовта към лего, ентусиазма за събиране на лего и колекциониране, създаването на custom-легомодели и нямат за идея да печелят пари от цялата дейност. Колекционерът допълни, че клубът се събира много често, разговарят на леготеми и си обменят информация. По празниците, например за Деня на детето организират и уъркшопове.
Своите лични легомодели Григоров не може да оцени като стойност, но както повечето легоколекционери, така и той се фокусира върху една или две теми, защото е невъзможно да се съберат всички. Най-много се гордее с това, че е успял да събере всички модели от поредицата на „Властелинът на пръстените”. Събира и зимната серия, която излиза всяка година по празниците и обикновено е някаква къща с Дядо Коледа, джуджета или иначе казано на коледна тематика. Притежава и някои кораби от Карибски пирати, за които Лего имат лиценз. Модулните къщи, които са големи модели на две-, три-етажни сгради в по-ретро визия също са част от колекцията му и имат потенциала да станат цял град. Той сподели също, че легомоделите, особено по-старите такива, достигат доста високи цени, защото стават колекционерски и са добра инвестиция. Най-голяма трудност е изпитал при търсенето на „The tower of Orthanc”, която представлява една голяма, черна, висока кула и е доста рядка за намиране, а и скъпа при това.
Любопитен беше фактът, че в град Билунд, Дания, където започва историята на Lego, има дърво с диаметър 5-6 сантиметра и височина 3 етажа – цялото от легочасти. На въпроса в какво за него се крие магията на лего, колекционерът отговори, че конструирането дава възможност за много креативни изяви. Освен това за него има конструкции, които са изключително внушителни и не става въпрос за мащаби: „Те могат да бъдат много малки и от тях да лъхат толкова много креативност, идея и вдъхновение, че просто, гледайки ги, ти се иска и ти да можеш да го направиш”.
Разбира се, засегнахме темата и за ползите от лего за малките деца и Орлин Григоров сподели, че “Lego” брандът се опитва от доста години насам да интегрират технологиите с конструктура в едно, за да могат да докоснат по-ефективно младото поколение, което е постоянно на телефоните си. Също допълни: „Все още според мен е неуспешно, но като човек, израснал с лего, смятам, че с помощта на лего се развиват фината моторика, конструктивното мислене, креативността и въображението”.
Колекционери представят цял град на Първата Лего лига в Пловдив
Още от категорията
Това ли е решението с тапите в Кючука? Проектират нова връзка и ремонт на основни артерии