КЗК остави без уважение поредното искане на Камарата на архитектите за налагане на временна мярка „спиране на процедурата” за обществената поръчка за новата сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий“ в Пловдив. Преди дни стана ясно, че КЗК и ВАС не уважиха и искането на Камарата на архитектите за налагане на същата временна мярка за новата сграда на Математическата гимназия в Пловдив. Припомняме, че двете жалби на Камарата на архитектите забавиха процедурите за новите сгради след като от сдружението внесоха жалби срещу условията им и поискаха тяхното спиране.
В тази връзка зам.-кметът по „Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование” Владимир Темелков заяви пред TrafficNews, че всеки, дръзнал да направи инвестиция срещу децата и образованието, е обречен на неуспех.
„Като възложител на поръчките за трите нови големи училища, съм поел отговорност да бъдат реализирани в този мандат и да намеря финансиране за всяко едно от тях. Всеки, който е решил да провали този план поради икономически или други лични интереси, е обречен на константен неуспех”, каза Темелков.
Припомняме, че миналата седмица на пресконференция в Пловдив от КАБ заявиха, че изборът на инженеринг на значими публични сгради не води до добри резултати, създава риск от възникване на корупционни практики и неефективно разходване на обществените средства.
Дни след това от Камарата на строителите в България излязоха с позиция и обвиниха гилдията в неверни твърдения и тенденциозни внушения Камарата на архитектите в България и Съюза на архитектите в България във връзка с възлагане изграждането на определени обекти "на инженеринг“.
Свързани новини:
Припомняме, че се очаква СУ "Св. Патриарх Евтимий" да има нова сграда на ул. „Кръстьо Раковски” в район "Западен", като това ще се случи след като Община Пловдив избере изпълнител. Средствата са осигурени по програма на Министерството на образованието и науката, като към момента има финансиране за проектиране и надзор, а за строителството на сградата има отпуснати 6 милиона лева от министерството и 4,5 милиона лева от бюджета на община Пловдив.
Проектирането ще струва 441 хиляди лева, а минималният срок за него е 220 календарни дни. Изграждането на училището пък трябва да е за най-много 700 календарни дни. Предвижда се в новата сграда да се обучават само гимназиални класове.
Площта на имота е 9525 кв.м, като е заложено 40% застрояване и минимум 20% зеленина, с условия за спорт в двора на училището. Учебната зона ще заема 3854,40 кв.м, като в нея ще бъдат разположени помещения за администрация, лекарски кабинети, сектор за извънкласни дейности, столова, библиотечно-информационен център и физкултурен салон. Сградата трябва да отговаря на енергиен клас „А”, с ниско потребление на ток, но не и за сметка на задължителната за училище температура в класните стаи.
Изисква се всяка учебна стая да е оборудвана с ергономични едноместни модулни учебни маси и столове, мултимедиен проектор, лаптоп, бяла дъска, екран за проектор, секция за книги, закачалки, шкафчета за дрехи и учебници, предвиден кът за отдих и Wi-Fi.
Според предложената цена и сроковете за проучване, проектиране и строителство следва тръжната комисия да определи изпълнител по формула на база икономически най-изгодната оферта.
Още от категорията
Обновяват сградата на един от центровете на властта в Пловдив със 774 хиляди лева