Български вариант на гласов анализатор, който ще бъде абсолютно безконтактна детекция на лъжата, както и софтуер, в който поне на 70% работата на криминалния лингвист да бъде свършена. Това ще развива през следващата година екипът на криминалния психолог Тодор Тодоров. Специалистът отбеляза в лекция на студенти от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, че вървят към стремеж за обединението на психологията и технологиите.
Тодоров разказа за развитието на криминалната лингвистика, която се изразява в анализ на писмена и говорима реч с цел извличане на информация относно автора, дори когато той е неизвестен.
По отношение на това да разбереш, че един човек лъже, криминалният психолог уточни, че най-надеждният начин си остава полиграфското изследване. По думите му трябва да вярваш повече на полиграфа отколкото на себе си. Причината е, че емоциите винаги могат да подведат човека, докато полиграфа няма емоции. Обучението за този вид изследване е изключително тежко- 10 седмици по 8 часа на ден, общо 400 часа, което е доста интензивно и натоварващо. По време на занятията се правят и нощни упражнения, защото понякога работата с полиграф налага това.
За да разбие митове и грешни представи, експертът в криминалната психология представи разликите между холивудската представа за професията. По думите му е трудно да се претвори реалността на екрана, защото понякога нещата в психологията, за да бъдат приключени, отнема 7 до 8 часа, а в киното могат да се завършат за 10 минути.
„Разликата е голяма!” завърши Тодор Тодоров.