Задържаните за контрабанда на цигари за 8 милиона лева край Пловдив окончателно остават в ареста. Това реши окръжен съд във вторник.
Четиримата заподозрени за ОПГ-то - Тургай Мехмет, Николай Пещерлиев, Игор Шваб и Ярослав Янчович бяха докарани в съдебна палата, където държавното обвинение, в лицето на прокурор Анна Викова, писка да се потвърди взетата на първа инстанция мярка „Задържане под стража”.
Според зам.окръжния прокурор на Пловдив, и четиримата са съпричастни към престъпната дейност, като за това имало достатъчно гласни и писмени доказателства. Освен това пред магистратите бе представен разпит на петия задържан – Георги Калеев, който е признал за трафика на цигари и е разказал за ролите на всеки един от арестуваните. Освен това са осветлени и още лица в канала.
„Има основания да смятаме, че ако задържаните бъдат освободени, то ще окажат натиск или ще повлияят на други лица, за които имаме данни, че са участвали в схемата. Две от лицата са чужди граждани и има опасност да се укрият”, заяви Викова.
Не на такова мнение бяха защитниците на Мехмет, Пещерлиев, Шваб и Янчович.
Първа пред съдебния състав застана защитата на Мехмет. Според обвинението мъжът, който е от Пловдив, е подпомогнал Янкович и Пещерлиев да извършат престъплението, като е доставял в склада в Царацово акцизната стока.
„Има снимков и видо материали в кориците на делото, на които се виждат плътно опаковани кашони, запечатани с тиксо. Никой не е знаел какво има вътре. Дори Калеев е казал в разпита си, че никой не е знаел какво пренася. В показанията си също е разказал, че стоката е предавал човек с шапка и яке, което лице разпознал в последствие, след като е задържан, че е клиента ми. Клиентът ми е обвинен като помагач, но той не е знаел, че дейността е престъпна, тъй като не е знаел какво има в пакетите. Тургай Мехмет е работещ, има жена и дете, не е осъждан и има постоянен адрес. В същото време Георги Калеев е осъждан и арестуван по време на изпитателен срок. Той обаче е освободен с по-лека мярка, тъй като е дал обяснения, удобни за прокуратурата. Тук се касае е нарушаване на принципа за равнопоставеност”, каза защитата на Мехмет - Мария Гърбатилова.
Последният настоя за по-лека мярка, дори за домашен арест.
„Аз се занимавам с мебели, изготвям 3D макети. Мога да работя вкъщи. Жена ми се грижи за децата ни, не е работеща и имаме нужда от доходи. Съжалявам, че се замесих в това. Обещавам да не се забърквам в подобни неща”, каза Тургай Мехмет.
За нарушаване принципа на равнопоставенст подчерта и адвокат Йордан Давчев, защитник на Николай Пещерлиев.
„Всички са обвинени за държане на цигари без бандерол. Нима е така? Вярвате ли, че тези хора са в основата на това престъпление или че са закупили тази стока. Всички знаем, че хората, които трябва да отговарят пред Темида не са в тази зала. Никой не е знаел, че товари цигари. Пакетите са били добре опаковани, без белези. Доказателствата срещу клиента ми се крепят на разпитата на оперативните служители на БОП. Твърди се, че те не са водели беседи, но това не е така. Същите са водили беседи и с с клиента ми и със собственика на склада. Доказателства няма. Това дело ще приключи по позорен начин и то в за ГДБОП, както приключиха много други дела. Едно от тях е преди 9 години, когато бяха арестувани 36 служители на агенция „Митници”. Мотивите на Районен съд за вземане на най-тежката мярка са телеграфни и оскъдни. Клиента ми работи и има постоянен адрес. Женен с деца. Настояваме за по-лека мярка. Най-правилна мярка според прокуратурата е „Задържането под страж”, но Европейският съд казва, че и всяка друга от посочените в закона, също е правилна и целесъобразна”, завърши адвокат Давчев.
За парична гаранция и готовността да я плати веднага настоя адвокат Божков. Той представлява украинеца Игор Шваб. Според защитата, мъжът се е оказал на грешното място при грешните обстоятелства.
„Шваб е бил подведен от човек в Пирдоп. Казал му, че негов колега има нужда от съдействие и тъй като имал преносим принтер тръгнал към склада в Пловдивско. Той е бил закаран с друг камион. Не е знаел какво товари, тъй като кашоните били без надписи, добре запечатани с тиксо и увити. За да не се върне празен, той се е съгласил да съдейства и е спрял камиона до Царацово. Неговото участие е незначително, а е обвинен в съучастие. Липсват доказателства за съпричастността му, както и за користната цел”, каза адвокат Божков.
„Жена ми и децата ми зависят от мен. Само аз работя, за да ги храня. Нека се прибера при тях”, каза Игор Шваб.
И Янчович се оказал на грешното място. Това смята защитата на словака – адвокат Пенева.
„Клиентът ми - Ярослав Янчович не познава никой от четиримата задържани. Той е бил насочен към склада от диспечера на дружеството, към което работи. Не е товарил той кашоните, нито се е интересувал какво има вътре и не е проверил какво има. На кашоните е имало щампа на косачки, а той знае, че кара косачки. Именно такива е разтоварил по-рано и е трябвало да натовари и извози. Той работи само по документи, не му влиза в задълженията да гледа какво има в стоката. Има семейство и здравословни проблеми. Прекарал е инфаркт и дори преди седмица бе в болница. Има задух, вие му се свят и има нужда от почивка и лечение”, каза пред магистратите адвокат Пенева.
„Тръгнах от Словакия към България по предварително зададен маршрут. Диспечерът ме насочи къде да отида. На дадената ми локация трябваше да разтоваря стоката, а след това камионът да бъде натоварен отново. Практиката в цяла Европа е да се качва пратката, без да се гледа каква е. Имам документи за това”, разказа Янчович.
В крайна сметка обаче тричленният състав на Окръжен съд постанови най-тежка мярка „Задържане под стража” спрямо четиримата мъже. Според магистратите са налице две от изискуемите предпоставки за взимане на това решение, а именно, че има достатъчно доказателства за съпричастността на лицата към престъпната дейност, както и че има реална опасност да извършат друго престъпление.
Припомняме, че на 19 ноември при операция на БОП бе задържан тир, натоварен с 294 000 цигари на стойност 1,8 милиона лева. Ден по-късно бе разкрито и депото, в което са съхранявани контрабандните цигари. То се намира в района на пловдивското село Царацово. В складовата база униформените откриха още 1 600 000 кутии с 23 000 000 къса цигари, на обща стойност над 8 милиона лева, като само акцизът за тях е в размер на 5,3 милиона лева. Там бе задържан още един от замесените в контрабандната схема.
Два дни след арестите Георги Калеев, Тургай Мехмет, Николай Пещерлиев, Игор Шваб и Ярослав Янчович, се изправиха пред Районен съд за гледане на мерките им за неотклонение. След 4 часово заседание, магистратите наложиха „Задържане под стража”спрямо четирима от тях, а спрямо Георги Калеев е определена мярка за неотклонение „домашен арест“.
Пуснаха един от задържаните с контрабандните цигари, останалите четирима остават в ареста