Областният управител на Пловдив Ангел Стоев отличи доброволците, спасителите и огнеборците, които участваха в спасителни операции след опустошителното земетресение в Турция и Сирия на 6 февруари. Почетен гост в Областна администрация беше Генералният консул на Република Турция в Пловдив - Корхан Кюнгерю.

Той изказа своята благодарност към всеки един от екипите поотделно, като определи спасителите като герои, жертвали собствените си животи в името на спасяване на чуждите. Земетресението засегна една много голяма територия в страната. Това бедствие се отрази в 11 области и засегна над 13 млн. души население.

Уважаеми спасители като генерален консул на република Турция в Пловдив ви поднасям моите най-искрени благодарности. Едни от първите отзовали се след исканата от нас помощ беше България, която изпрати спасителни екипи. Искам да подчертая това, че България отново се отзова при повторен призив за помощ”, каза  Корхан Кюнгерю.

С всеотдайната си работа и геройство вие допринесохте за спасението на стотици хиляди хора. Естествено не направихте всичко това за да получите някаква благодарност, но е наш дълг да ви окажем такава. Благодаря на братския български народ. До скоро бяхме съседи, а сега сме братя.Радвам се, че като представител на Турция имам честта да служа в България. За всички нас вие сте герои и аз искам още веднъж да изразя своята благодарност към вас”, допълни още консулът.

Благодарствени грамоти от Ангел Стоев получиха ДФ „Аварийно спасяване – Пловдив“, ДФ „Мейдей“, ДФ „Пловдив 112“, както и спасители и огнеборци от РДПБЗН – Пловдив.

Днес е ден в който трябва да отдаде дължимото на нашите спасители, които всеотдайно и рискувайки живота си се бориха с опустошителното земетресение в Турция и Сирия. Нашите доброволци участваха в най-тежкия район Кахраманмараш, който беше сринат почти до основи. Те работиха при изключително тежки условия, с много, воля и сила, за да изпълнят достойно мисията си. Те отработиха 43 сигнала за потенциално живи хора, като от тях бяха открити 31 оцелели. 14 сигнала бяха подадени благодарение на кучето Килиан с водач българин, работещ в Швеция като пожарникар”, каза областният управител.

Ръководителите на екипите също изказаха своите благодарности и разказаха с няколко думи за ужаса споходил южната ни съседка.

Това което видяхме на място не може да се опише. Това, което ще запазим от Турция не е трагедията, а гостоприемството на местните”, сподели Георги Влайков от „Аварийно спасяване – Пловдив”.

Сега е момента да разберем, че трябва да сме максимално подготвени за подобни бедствия. Тук е мястото и на държавата, където ролята трябва да е по-голяма. Видяхме много мъка и разбити семейства”, допълни Красимир Каракашев от ДФ „Мейдей”.

Ние бяхме там, за да ви покажем, че не сте сами и ако трябва ще го направим пак”, завърши Антон Маринов от ДФ „Пловдив 112“, обръщайки се към турския консул.

Благодарност на целия български екип и на местните жители, оказали безрезервна подкрепа към спасителите, изказа и Петър Петров – началник на сектор СОД.

Областният управител Ангел Стоев допълни, че държавата започва да обмисля как по-добре да се организира аварийно-спасителната дейност и призна, че има нужда от Закон за доброволчеството и засилване на капацитета на РДПБЗН, за да се елиминират административните пречки при нужда. Той обеща на присъстващите, че ще работи в тази насока.