
Консорциум между фирмите „Иновейшън Клауд” АД и „Бластик Сел” ЕООД почти сигурно ще изгради новата трафик системата за проследяване и анализ на транспортните потоци на Агенция „Пътна инфраструктура”. Комисията към АПИ е отворила ценовото предложение само на тази компания, което значи, че другият участник - „Контракс” АД е бил отстранен.
Остава формално от АПИ да проверят дали офертата отговаря на изискванията и да се определи победителя. Все пак отстранената фирма може да обжалва в КЗК. Ако това не го стори - то може да се пристъпи към сключването на договор.
Офертата на фирмата е 18,492 млн. лева без ДДС - 8000 лева под прогнозната стойност. Това означава, че системата ще струва близо 22 млн. лева с ДДС.
Срещу сумата компанията трябва да внедри и поддържа единна система за проследяване и анализ на транспортните потоци по републиканската пътна мрежа. Тя включва всички автомагистрали, както и пътищата от I-ви, II-ри и III-ти клас от Републиканската пътна мрежа.
Тази система се състои от общо 320 автоматични устройства записващи пътния трафик на рамки, разположени по основните направления. В мотивите на поръчката е записано, че компонентите на преброителните пунктове са силно амортизирани и са с изтекъл жизнен ресурс. Също така възможностите на системата са силно ограничени и не позволяват извършването на адекватен анализ на реалната натовареност на пътната мрежа, поддържана от АПИ.
Поради това ще се изгради система от видеокамери с аналитични функции - запис на номера, идентификация на тип превозно средство, измерване на скорост, централна система за съхранение на метаданни, анализ на данните и осигуряване на подходящи програмни интерфейси между Системата и други информационни системи в АПИ.
Същата има за цел да събира данни за натовареността по републиканската пътна мрежа и да извършва анализ на модели на транспортните потоци за различни видове превозни средства. Идеята е въпросния интерфейс да може да бъде ползван и от други държавни звена като МВР и агенция „Митници”.
Освен сървърите и софтуера, трябва да бъдат внедрени и IP камери според предназначението им. Такива за разпознаване на регистрационни табели на превозни средства - 412 броя, както и толкова с вграден радар за разпознаване на регистрационни табели на превозни средства и измерване на моментна скорост. Другият тип камери 330 броя са за обзорно наблюдение на периметър.
От спецификацията се вижда, че за Пловдивска област са предвидени 21 точки, на които ще бъде монтирана новата система. Най-много от тях са на АМ „Тракия” - край Радиново, Царацово, Желязно, Трилистиник и на границата с Пазарджишка област.
В Пловдив ще бъде на Карловско шосе, както и две на Околовръстното шосе - до моста на река Марица и Крумово. Другите арки е намират край републиканските пътища в Стряма, Войводиново ,Червен, Баня, Граф Игнатиево ,Калофер, Скутаре, Калояново, Първомай, Златитрап, Кърнаре и Оризари.
Освен тези камери, които са на основните пътни точки, скорост ще могат да измерват и тези на ТОЛ системата. Все още обаче те не са сертифицирани, за да извършват тази дейност. Очаква се скоро това да бъде възможно.
Акценти


Спират майчинството при втори договор от днес


Джулай морнинг: Хиляди посрещнаха първия изгрев на юли


Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?


