Учениците от начално училище "Климент Охридски" показаха най-висок сборен резултат на изпитите след 4 клас в Пловдив. Средният успех на децата е 5,54 - 5,85 по БЕЛ и 5,22 по математика.
Училището остава на трето място в класацията за област Пловдив, където първото и второто място се заемат съответно от училище "Отец Паисий" с едва 6-ма четвъртокласници в село Мулдава, Асеновградско /със средна обща оценка 5,75/ и училище "Св. Климент Охриндски" в село Войсил, община Марица с 8 ученици в четвърти клас със среден успех Отличен /5,56/.
Третото място пък пловдивското школо шампион дели с училището в Крумово, от което на изпита са се явили 13 деца.
Топ класацията с най-силни резултати в Пловдив се допълва от СУ "Свети Патриарх Евтимий", НУ "Христо Ботев", ОУ "Драган Манчов", ОУ "Васил Петлешков" и СУ "Любен Каравелов" и ОУ "Кочо Честименски".
Много успешно са положили изпита още учениците от училището с село Труд и частното школо в Марково.
"Предстоят анализи, които ще имат за цел да се съпоставят на резултати със знания там, където се наблюдава дисхармония в оценките. Ще направим още проверки и ще анализираме добрите практики", посочи директорът на РУО-Пловдив Иванка Киркова.
По повод подменени диктовки на националното външно оценяване по български език и литература, какъвто случай имаше и основното училище в село Богданица, област Пловдив, РУО-то ще направи проверка. Очаква се директорът да бъде санкциониран.
Въпреки различната диктовка, училището в Богданица е в класацията с най-слабо представили се училища, чиито ученици имат средна обща оценка от двата изпита слаб, т.е. под 3,00. От Пловдив в тази антикласация влизат НУ "Кирил Нектариев", ОУ "Димчо Дебелянов", ОУ "Гео Милев", ОбУ "Пенчо Славейков", ОУ "П. Волов" и СУ за УУС.
От РУО -Пловдив обаче ще излязат с предложение, с което се надяват да се въведе по-справедлив изпитен процес.
"Ще отправим предложение към МОН за участие на квестори от други училища, както е при изпитите след 7 клас. Мисля, че това ще е по-справедлив модел, защото в момента квестори са само учители от самите училища", посочи г-жа Киркова.
Средният резултат на оценките по Български език и литература на четвъртокласниците в област Пловдив е 5,02, а по математика - 4,44. Четирима са пълните отличници с по 100 точки и на двете матури. Като цяло отличните оценки са 2615 от 5660, положили изпит по БЕЛ, и 976 от 5655 ученици, положили изпит по математика.