Кой издава сертификата след приключила ваксинация срещу COVID-19? Този въпрос си задават читатели на TrafficNews, препращани от кабинет на кабинет.
„Миналата седмица ни поставиха втората доза от препарата на „АстраЗенека”. От имунизационния център ни обясниха да отидем при личния лекар, за да ни издаде документа. Той обаче категорично отказа”, сигнализира наша читателка. Друг пловдивчанин пък се оплака, че джипито му е поискало такса от 10 лева, тъй като имунизацията не е направена при него.
Още в началото на април Българският лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса подписаха анекс към Националния рамков договор, според който сертификатът е включен в цената на имунизацията. И се издава при завършването й.
„Ако личният лекар е имунизирал пациента, той издава безплатно сертификата. Ако обаче пациентът си е правил имунизацията другаде, на съответното място трябва да му издадат и сертификата. Практиката в Пловдив е, че „зелените коридори” отказват да издават сертификат и пациентът отива при личния си лекар, но вече трябва да си го плати. Безплатен може да бъде само там, където са му направили имунизацията”, обясни председателят на общопрактикуващите лекари в Пловдив д-р Костадин Сотиров.
Според него заблуждението идва от „зелените коридори”, които отказват да издават сертификат и в същото време заблуждават хората, че семейният лекар е длъжен да извърши услугата безплатно.
Д-р Сотиров обясни, че няма унифицирана сума и всеки семеен лекар сам определя цената за издаване на сертификат, когато пациентите му не са поставили препарата срещу COVID-19 при него. „При мен цената е 20 лева, тъй като от моите пациенти никой не е отишъл да се имунизира другаде. Хората идват да се ваксинират при мен и аз им издавам безплатно сертификата. При някои колеги цената може да е 2 лева”, допълва лекарят.
Другият начин да изтеглите безплатно сертификата си е с електронен подпис, който дава достъп до електронното здравно досие.
Още от категорията
Пловдивчанка: Изтровиха десетки котки, пазете се!