Повишението на такса „Битови отпадъци“ е тема номер едно в Пловдив, и а всички големи градове. Отлагането с години на реформата „замърсителят плаща“ този път изглежда, че е за последно. Европейската комисия вече заяви, че ще започне наказателно дело срещу България за това, а 2026 година всички общини ще бъдат задължени да я въведат.
В Пловдив на предстоящата сесия ще се гледа предложението, с което да се вдигне такса „Смет“ с между 43% и 44%. Причините са редица, като това не е само свързано с въпросната методика, а и промяна на системата за управление на отпадъците, както и почистването на града.
„Подобен тип решения за повишаването на налозите в рамките на кметски мандат са много тежки. Цяла година с Националното сдружение на общините работим по този проблем. Трябваше да имаме и съвместна пресконференция с колегите кметове, за да обясним, че вдигането на ТБО е неизбежно за всички градове. Тя не се състоя, но виждаме и от другите градове, че това се случва“, заяви Костадин Димитров.
Най-голямото повишение на ТБО е в Община Варна с близо 55%, Бургас за втора поредна година вдига ТБО с около 30%, а в Благоевград има ръст и на останалите данъци.
„При нас няма вдигане на най-масовите данъци – сгради и МПС, а единствено коригираме ТБО. Разликата е обаче, че ние залагаме по-високи критерии за почистването, а освен това ще се въведе и новата система NORD. Само това показва, че няма как да имаме по-чист град без да има повишаване на разходите“, заяви кметът.
Както TrafficNews писа новата система NORD ще бъде поетпано въведена във всички райони на Пловдив, с изключение на отделни части в централна градска част. Системата е по-безшумна и с минимизиране на на човешки фактор. Специални камиони ще събират отпадъците от новите затворени контейнери чрез лазерно насочване с роботизирана глава.
Димитров посочи още, че един от основните проблеми е свързан не толкова с препълнените контейнери, а колкото с нерегламентираното изхвърляне на отпадъци.
„Нека сме честни. Повечето струпване е на едрогабаритни отпадъци до съдовете. Често срещаме празни контейнери, а до тях строителни отпадъци и покъщнина. Взимаме съответните мерки – налагане на обучителни санкции, разкриване на още места за безплатно предаване на тези ненужни вещи. Изискваме и мениджърски подход в ОП „Чистота“, които не просто да видят конкретен проблем и да го решат. На места ще вдигнем и кратността на вдигането на контейнерите“, заяви кметът.
Друг проблем с почистването на улици, тротоари и паркове, също ще се реши, като се изгради по-добра организация.
„ Залагаме повече механизация в почистването на града. Очакваме повече машиносмени за миенето и метенето на улиците, както и обслужването на парковите пространства“, каза кметът.
Чрез Сдружението на общините ще се иска и вдигането на кратността на разделното събиране на отпадъци, тъй като то е извън компетенциите на кметовете. Договорите за тях минават през съответните поделения на РИОСВ. На места ще се иска и поставянето на допълнителни контейнери.
Новата година ще е и генерална репетиция преди въвеждането на новата методика.
„Ние бяхме готови с новата методика, като със зам.-кмета по екология сме го обсъждали много. По време на срещите с колегите кметове през тази нова методика стана ясно, че ще има населени места, където ще се повиши със 7 пъти ТБО. При нас със сигурност няма да има такъв шоков ръст. Вдигането на ТБО ще става постепенно, за да няма стресиращо увеличение, а тази година ще имаме и по-ясни разчети колко ще струва това на пловдивчани“, заяви Димитров.