
Нормални улици, нови магистрали, увеличаване на пенсии и заплати в публичния сектор, здравеопазване – всичко това се прави с парите, които държавата получава всяка година. България е една от държавите с най-нисък корпоративен данък – 10%, като той и ДДС-то са двата основни източници на пари за правителствената хазна.
Много икономисти са на мнение, че не високите данъци, а добрата им събираемост е в основната на доброто бюджетно планиране и изпълнение. Докато в политическия живот на страната се говори постоянно за дефицити и излишъци в абсолютни стойности, то трябва да се погледне и какво стои зад конкретните числа. Това са физически лица, организации, фирми – с техните действия и бездействия в данъчната система се генерират паричните потоци, с които държавата се издържа.
Два примера през последната седмица показват, че заниженият контрол от страна на държавата, води до това самата тя да няма нужния финансов ресурс, за да задоволи потребностите на гражданите.
Случаят „Ковачки”
Вчера стана ясно, че фирми от въглищната империя на „Ковачки" са ощетили държавния бюджет с близо 24 млн. лева. Това са неплатени задължения за данъци и осигуровки, които държавата няма да си събере, защото срокът за това вече е изтекъл.
Давността е период от време, през който, ако носителят на едно право не го упражнява, то се погасява. В резултат на изтекла погасителна давност се погасява не дългът, а възможността той да бъде събран принудително.
В българския Данъчно-осигурителен процесуален кодекс има два срока за давност на публичните взимания на данъци и осигуровки – 5 и 10 години, като вторият срок е абсолютна давност.
Това е периодът, при който, ако държавата чрез своите органи не събере или започне процедура по взимания на дългове към тях от физическо или юридическо лице, то те биват опрощавани.
Такъв е случаят с „Ковачки”, който 5 години след установяването на дълга – вече такъв не може да бъде събран.
Случаят "Поркис"
Аналогичен случай има и в Пловдив с две фирми, които не могат да се сравнят с размерите на Ковачки, но действията им наподобяват на именно такава схема. Както TrafficNews писа – фирмата, която държеше ресторант „Поркис” и строителната компания „КМВ Билдинг” са натрупали 400 хил. лева задължения към НАП. Компаниите са свързани с адвокат Георги Колев, а момента те са на негови роднини – строителната фирма на майка му, а на ресторанта на бащата на съпругата на Владислав Колев – неговият брат. Съдружник във втората фирма е шеф Николай Боруков, но той не е имал отношение към счетоводството на фирмата.
Фирма „Поркис” ООД, която държеше доскоро едноименния ресторант, влезе в списъка на НАП със задължения от 181 000 хиляди лева.
По всичко личи, че фирмата е изпаднала в неплатежоспособност, а според българския закон, това означава, че тя трябва да бъде обявена в несъстоятелност. В закона да е записано, че когато търговец, който изпадне в неплатежоспособност в 30-дневен срок от спиране на плащанията не подаде молба до съда за започване на производство по несъстоятелност, подлежи на затвор до 3 години или глоба или с глоба до 5 хиляди лева. Наказват се и лицата, които управляват и представляват търговското дружества.
Тъй като държавата не може да бъде сигурна, че един търговец или дружество, ще изпълнява стриктно своите задължения по закон, са предвидени и други методи за събиране на взимания и обявяване на несъстоятелност.
Въпросният орган е НАП. Когато те получат сигнал, че една фирма е изпаднала в неплатежоспособност, те трябва да направят ревизия. Ако се установи, че тя не може да погасява задълженията си – от приходната агенция трябва да поискат от Съда компанията да бъде обявена в несъстоятелност. Също така трябва да се сезира и прокуратурата, ако има данни за извършени престъпления.
Оттам процедурата е ясна, назначава се синдик, който разпродава имуществото и активите на фирмата, за да погаси задълженията към кредиторите, като на първо място това е държавата. Ако започне такава процедура – то задълженията не отпадат от давност, нито след 5, нито след 10 години.
При едно бездействие от страна на НАП – умишлено, или не, обаче може да се случи така че фирмата да се окаже куха и реално държавата да няма какво да вземе, а собственикът да е безимотно или малоимотно лице. Така след 5 години – всичко е пито - платено, а държавата няма какво да вземе и отпадат по давност.
Както стана дума фирма „Поркис” ООД няколко пъти сменя собственици и управители, като към днешна тя е изпразнена от собственост. Негласно собственикът на ресторанта Жоро Колев, но документално той никога не е влизал в управлението. Фирмата е основана през 2016 година, като съдружници са шеф готвачът Николай Боруков и Надка Колева – майка на общинския съветник от ЗС „Ал. Стамболийсйки”.
През 2019 година оборотът на фирмата е 1,2 млн. лева. През 2020 година Надка Колева излиза от компанията, като в нея влиза фирмата „Тип топ фуд Пловдив” ЕООД. Неин собственик е Любомир Цанков, който е баща на съпругата на Владислав Колев – брат на Георги Колев.
След това самият Цанков влиза като юридическо лице и към днешна дата е съдружник с Николай Боруков. През март 2023 година компанията влиза в списъка на НАП с длъжници, а сумата е 181 662 хиляди лева.
Междувременно през 2022 година основна фирма „Поркис Барбекю” ЕООД с управител и едноличен собственик на капитала Елена Маврудиева. Седалището й е в апартамент на улица „Белица” 33 в район „Западен”. Оказва се, че ресторантът вече в прехвърлен към въпросната фирма, като тя го стопанисва и издава касовите бонове с мол Елена Маврудиева, която има счетоводна фирма. С други думи – фирма „Поркис” не притежава нищо, с изключение на задължения към НАП, които няма с какво да бъдат погасени и след 4 години ще отпаднат по давност. Ресторантът вече е в активите на новата фирма „Поркис барбекю” ЕООД, която към днешна дата е чиста пред НАП.
Примера с ресторант „Поркис” не е от мащабите на тецовете на Ковачки, но малките и средни фирми са гръбнакъът на икономиката в България. Ако 150 фирми оперират по същия начин, то загубите за държавата ще са повече от въпросните 24 млн. лева.
Именно това е функцията на НАП и прокуратурата, които да гарантират, че държавата ще вземе, дължимото й, а всякакви опити за престъпления ще бъдат пресечени.
Чл. 205 от НПК гласи, че когато узнаят за извършено престъпление от общ характер, гражданите и длъжностните лица са обществено задължени да уведомят незабавно орган на досъдебното производство или друг държавен орган, а прокуратурата и МВР незабавно осъществяват правомощията си за образуване на наказателното производство.
Прокуратурата и органите на разследването трябва да установят и кой е фактическият собственик на задлъжнелите към бюджета дружества и да му потърси наказателна отговорност. Публична тайна че тецовете са свързани с Ковачки , така и на по-малки фирми, като „Поркис” , която е свързана с Колев. Това не са само случаи, при които бюджетът се ощетява, а също така това са лица, които участват дейно в политическия живот и трябва да са пример.
Самият Георги Колев се кандидатира за пореден път за общински съветник. Избирателите трябва да знаят на кого ще поверят бюджета на втория по големина град в България. Освен, че вместо да дават пример, всъщност заобикалят законите, се поставя въпроса дали такъв тип схеми не се пренасят и на по-високо ниво.
Още повече, че Колев е дългогодишен общински съветник, но той и негови роднини са свързани с фирми, които държат сметосъбирането и преработката на отпадъците в Пловдив – КДМ и „Консорциум екологичен завод”.
Но това е въпрос, както към правораздавателните органи , така и към избирателите.
Още от категорията

Бой между българи на Халкиди! Петима се нахвърлиха на друг по време на парти ВИДЕО

"Последният цар на планините": Кой е Тодор Александров?
