Камарата на архитектите в България даде пресконференция във връзка с обжалванията до Комисията за защита на конкуренцията на двете инженерингови поръчки за проектиране и изграждане на две училища в Пловдив. Става въпрос за процедурите за реализация на новите сгради на Математическа гимназия „Академик Кирил Попов“ и Средно училище „Св. Патриарх Евтимий“, като според КАБ изборът на инженеринг би поставил в риск качественото изпълнение на обектите.

В пресконференцията участие взеха председателят на УС на Камара на архитектите в България арх. Владимир Милков, арх. Чавдар Тенев, председател на Регионална колегия Пловдив на КАБ, както и други архитекти от регионални колегии у нас.

„Чухме обвинения срещу нас, че обжалвайки тези поръчки, вредим на обществения интерес, вредим на родителите на учениците, и правим всичко възможно, за да спънем строителството на тези две сгради, което не е вярно. Протестираме срещу обществените поръчки на инженеринг, тъй като се възлагат на един частен субект и му се дава една голяма сума пари да организира строителство на сградата, в случая на Математическата гимназия в Пловдив. Частният субект има най-голям интерес да направи скромен проект, да вложи малко средства и да реализира голяма печалба”, каза арх. Милков.

Председателят на Регионална колегия Пловдив на КАБ Чавдар Тенев пък поясни защо се притесняват от прилагането на този модел за изграждането на важни обществени обекти.

„Когато се предприема такава инициатива, този сложен инвестиционен процес има няколко елемента. Трябва да се направят предпроектни проучвания, след това да се проведе конкурс за архитектурен проект, за да може възложителят в една конкурентна среда да избере най-добрия и тогава по него да се търси строител и изпълнител. Тогава могат да бъдат сравнявани и техните оферти. В този случай не се следва правилният ход, а се обявява инженеринговата поръчка, директно за строителя, директно за изпълнение. Ангажиментът на строителя е след това да направи и проекта. Това са неясни параметри. Този модел освен, че не ни дава възможност да получим най-добрия избран проект, но освен това ще получим това, което строителя си намисли. Това крие и пороци с възможности за злоупотреба с публичния ресурс. Не желаем това да се допуска”, заяви Тенев.

Бе повдигнат и въпросът, че едно обжалване струва не малко средства, както и от къде именно идват сумите за непрестанните жалвания на Камарата на архитектите към КЗК.

„Да, струва средства и по самия закон жалбите за обществените поръчки са изключително високи, с идеята колкото се може по-малко хора да обжалват. КАБ се издържа от така наречената вноска за правоспособност. Боравим икономично с бюджета, но по отношение на обжалването на общински поръчки, където грубо е нарушен публичният интерес - не жалим средства. Имаме заделен бюджет, а в случая средствата за държавните такси пое Регионалната колегия в Пловдив, в защита на публичния интерес и правата на архитектите. Една такса е 4500 лева. Ако отидем на ВАС, ще станат около 9-10 хил. лева, което е голям ресурс, но ние сме длъжни да го правим. Не сме рекетьори”, посочи архитект Милков.

Репортер на TrafficNews повдигна темата за едно евентуално забавяне със сроковете за процедури за архитектурен конкурс, а след това и поръчка за технически и работен проект, което би попречило на усвояването на средствата по програмата на МОН и съответно да доведе до санкции за Община Пловдив или провал на проекта. В тази връзка арх. Тенев заяви, че дори и да се постави под риск усвояването на тези средства, това би си струвало, тъй като било важно да се постигне добър резултат. Заяви обаче, че не е запознат с правилата за санкциите, които Община Пловдив би понесла, ако не усвои отпуснатите средства за ремонт по програмата на МОН.

Отправихме запитване и по повод проектантските фирми или проектанти, които са част от КАБ, но въпреки това участват в консорциуми в обществени поръчки на инженеринг, както и дали според КАБ това не е признак за двойственост – от една страна с гилдията са против тези поръчки, а от друга – като стопански субекти са част от тези процедури.

„Такива поръчки се обявяват и ние трябва да работим, когато няма кой друг да изпълни проектите. Може и да се тълкува като двойнственост, да, но ще променим този модел. Като първа мярка ще обсъдим с КАБ да наложим ограничение с мерки, с които се ограничават колегите и ако има обявени поръчки на инженеринг, то те да не участват в проектирането. Мислим да заложим на това изискване”, коментира той.

Припомняме, че КЗК не уважи искането на Камарата на архитектите за налагане на временна мярка „спиране на процедурата” за новата сграда на Математическата гимназия в Пловдив. Камарата спря поръчката за новата сграда след като от сдружението внесоха жалбата срещу условията на процедурата, като поискаха и временни мерки – нейното спиране.

По наша информация след днешно заседание ВАС са оставили в сила определението на Комисията за защита на конкуренцията, които отхвърлиха временната мярка за спиране на процедурата за Математическа гимназия.

Преди време зам.-кметът по образование Владимир Темелков, който е и възложител на въпросните поръчки, заяви пред медията ни, че усеща действията с обжалванията на КАБ като тенденциозни и добави, че някой прави това с цел инвестиция. Темелков посочи още, че усеща това като атака, но увери, че Община Пловдив ще се пребори с нея. Новата сграда на Математическата гимназия ще е първото от трите чисто нови училища, които ще построим, заяви тогава той.

Досега КАБ имат близо 10 жалби срещу поръчки. Повечето от тях са за проектиране, пуснати от общините. Две от тях са за строителство – на Национална детска болница в София и парк в Община Хасково.

Повече по темата вижте тук:

Камарата на архитектите спря поръчката за новата сграда на МГ-то с жалба в КЗКТова е творческа организация, нека се види, че процедурата е изрядна, заяви Владимир Темелков

KЗК отхвърли искането на Камарата на архитектите за спиране на поръчката за нова сграда на МГЧака се регулаторът да се произнесе по същество за жалбата на Камарата, за да се рестартира процедурата

Нова жалба на КАБ бави изграждането на новата сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий" за 22 млн. леваПреди дни КЗК не уважи искането на Камарата на архитектите за спиране на процедурата за МГ