Валентин Толев е призьорът в категория „Най-добър бабек” на фестивала „Празник на Цалапишкия бабек и вино 2022“. Майсторът на традиционното цалапишко мезе печели приза за втори път, когато родопското село събра стотици жители и гости на площада в селото.
Най-добрият майстор винар пък е Стоица Кираджийски. Победителите получиха подаръци, грамота и специален плакет, които им връчи лично кметът на община „Родопи” Павел Михайлов. Михайлов беше не само гост, но влезе в журито, което определи кой е най-добрият майстор на цалапишкия бабек. Неговият заместник пък Емилия Иванова оценява фолклорните изпълнения в конкурса за песни, танци и ритуали.
Гости на празника бяха още заместник-кметът Борислав Инчев, Иванка Петкова- секретар на община „Родопи” , общински съветници.
"Изключително съм щастлив , че отново съм тук , че отново уважаваме традиция, която се надявам да пребъде. Не е нужно днес да даваме воля само на думите, важно е хората да се забавляват и да почитат своите обичаи", сподели кметът Павел Михайлов.
За втори път Цалапица слага на софрата най-добрите си мезета и пивко вино, за да нагости всички любители на месни вкусотии, направени от най-добрите местни производители. С тържествени думи кметът на селото Ивайло Данаилов посрещна своите гости.
„Днес за Цалапица е празник! Казвам празник, защото това събитие е вече традиция в нашето село. Преди три години , когато чух идеята от Георги Телкийски аз си казах, че този фестивал трябва да бъде честван. Не ни попречи пандемията, нито други препятствия. Днес отново сме заедно тук”, приветства кметът на селото Ивайло Данаилов.
На сцената пред паметника в парка своя талант демонстрираха над 30 певчески, танцови състави и индивидуални изпълнители от общините "Родопи", Съединение, "Марица", Септември, Пловдив и Стамболийски, Пещера, Карлово, село Розино.
Със специален концерт домакините от детските и младежки състави „Каламица“ поздравиха всички участници и гости.
„Празник на Цалапишкия бабек и вино 2022“ се организара от кметството в село Цалапица и НЧ „Светлина-1900“. Фестивалът има за цел опазване на старите български традиции чрез представяне на типичния за района вкус на фона на народна музика, песни, хора и танци.
Още от категорията
Честит първи сняг, Пловдив! Навън всичко побеля СНИМКИ