„Работим по идеята за създаване на екополиция в Пловдив. За тази цел ще се вмени част от щата на Общинска полиция и Пловдивският общински инспекторат, които да осъществяват тази дейност и ще следят за недобросъвестни граждани и фирми”. Това заяви зам.-кметът по „Екология” на Пловдив Иван Стоянов, който заяви, че са предвидили близо 20 човека, които да работят по предотвратяването на екологични проблеми, осъществявайки засилен контрол. Той отбеляза, че във всеки административен район ще има по 3-4 човека, които да отговарят за това.

Зам.-кметът посочи, че и в момента Общинска полиция контролира терените Шекер махала и Столипиново, където системно се палят гуми и боклуци, но въпреки това нарушителите се местят на друго място и пак ги горят. Иван Стоянов  съобщи, че има напредък  - от МОСВ са поискали до 7 април да има проектна готовност за въвеждане на забраната за стари коли в обособените за това зони.

След повече от два часа дебати Общинският съвет в Пловдив прие Програмата за подобряването на качеството на атмосферния въздух с 40 гласа "за" и 7 "против". Както медията ни писа, проектът бе изготвен от софийската фирма „Еко Логистик А“ ЕООД, която спечели обществена поръчка за 84 хил. лева. Еколозите имаха задача да проучат как са се движили показателите през последните седем години, да идентифицират основните замърсители и да предложат как да се освободим от тях.

 „Благодарен съм на всеки един за репликите и изказванията. Поставиха се много важни въпроси и за съседните общини. Този път програмата е по-различна. Работим по ограничаване на транспорта в два ринга, основно в централна градска част. Не бягам от отговорност, но всички ние трябва да сме отговорни. Проблемите с чистотата в града са взаимосвързани както със строителството, обществения контрол, транспорта и трябва да има обща отговорност. Вече работим по втора фаза за подмяна на печките на твърдо гориво. За април месец имаме 388 домакинства, на които ще бъдат подменени печките и работим по темата за въвеждане на зоната с ниски емисии”, заяви той.

Стоянов представи и заповед за устойчивост при озеленяване на строежите. Заповедите са  издадени към районните администрации и ще се следи дали това залесяване по обектите и строежите се изпълнява. Давността е 5 години. Това също е една от мерките за подобряването на качеството на въздуха, коментира той.

„Четири години сме във въртеж на служебни правителства и частично редовни кабинети и основната тежест по тези проблеми се стоварва върху кметовете. Надяваме се редовното правителство да обърнат сериозно внимание на Пловдив, а също и на Околовръстното, което частично навлиза и в град Пловдив”, добави той.

Повече по темата:

Ще приемат ли програмата, която трябва да направи въздуха в Пловдив по-чист?Общинските съветници гласуват мерките за борба с мръсния въздух