Въпреки че на национално ниво корупцията е основна тема за политическите дискусии и причина за обществено недоволство, борбата с това престъпление във втория по големина град в страната, остава през тази година по-скоро символична, отколкото ефективна. Статистиката отчита, че в Пловдив няма нито една извършена акция или задържан за участие в корупционни схеми през 2024 г.
През последните 12 месеца Икономическа полиция реализира серия операции - от злоупотреби с държавни средства и пране на пари до разкриване на организирани престъпни групи. Не всички акции, които привлякоха медийните обективи обаче се увенчаха с успех. Някои от тях бяха просто шумни, но без сериозни осезаеми резултати.
Една от най- сериозните акции бе на път да остане зад завесата, но публикации на TrafficNews извадиха на бял свят подробности за огромни и безочливи злоупотреби с държавни средства в сферата на културата. След театралната афера последваха и арестите на диригента Левон Манукян, който беше директор на Музикално-филхармоничния театър в Разград, както и Румен Бечев, бившият директор на театъра в Смолян станаха причина да се разплете огромна схема за източване на пари от Министерството на културата, продължила с години. Всичко започна с признанията на изплашен работник, който проиграл на комар фиктивната си заплата, която трябвало да върне на организаторите на измамата.
В поредица от материали първи ви разказахме за схемите с фиктивните назначения на хора, несвързани с изкуството, срещу милиони в театрите в Смолян и Разград, както и за редица нарушения и злоупотреби с фиктивни спектакли в театъра в Пазарджик. Бяха разкрити схеми за източване на държавния бюджет с наемането на външни услуги от всякакъв вид - реклама и разпространение, счетоводно обслужване, обслужване за ТРЗ (труд и работна заплата).
Разследващите органи продължават да разпитват свидетели и участници в театралната афера и тепърва предстои обществото да получи отговори и да стане ясно дали ще се стигне до наказания за замесените в мащабната схема.
В началото на 2024 година бе арестувана цяла арменска фамилия, като според обвинението семейството е продавало инструменти с чужди търговски марки. 10 пловдивчани бяха арестувани и останаха няколко месеца в ареста. Според данните на обвнението те внасяли инструменти, използвани в строителството, от Китай, след това са ги "ребрандирали", като са им залепвани етикети на квалитетни немски марки. След това са продавани в онлайн магазини в цялата страна. През 2022 година дружествата, внасяли инструментите, са имали около 2,5 милиона оборот, а през 2023 година той е бил 3 милиона лева. Приходите обаче не са били декларирани пред НАП, не са плащани и данъци за тях. Печалбата е била влагана в имоти, луксозни автомобили или обръщана във валута, което влиза в квалификацията за пране на пари.
Малко по-късно обаче служител на МВР не пропусна да изложиха пагона. Полицай бе арестуван и осъден, след като , докато пази базата с веществени доказателства по случая, той си е позволил да открадне две люлки с с личния си автомобил. По-късно служителят на Специализирани полицейски сили бе признат за виновен от магистратите и се е сдоби с наказание от 15 месеца условно лишаване от свобода с 3 години изпитателен срок.
Към момента всички арестувани са на свобода, а онлайн магазините им продължават да работят. Дали обвенинията ще се докажат в съда предстои да разберем.
Една от „ювелираните” акции, които бяха проведени през тази година бързо се сгромоляса след като стигна до съдебната зала. В извънредна пресконференция бе съобщено за разбита „мащабна” схема, свързана с обиране на казина, посредством манипулация на игрални автомати в цяла България. Беше заявено, че въпросните топчета за рулетка са изработени толкова сполучливо, че групата е имала и оферти от чужбина за много пари, за да изнесат технологията. Стана ясно, че тарторът е от Пловдив и стопанисва гараж, превърнат в игрална зала, откъдето са иззети машини.
Въпреки увереността от страна на властите , категоричните обвинения за участие в организирана престъпна група за извършване на компютърни престъпления и пране на пари, се оказаха безпочвени. Втора инстанция се произнесе, че няма обосновано подозрение за съпричастност на всеки един от обвиняемите към престъплението, и задържаните бяха пуснати без мярка за неотклонение.
Все още не е ясно след мащабните полицейски и прокурорски действия, дали обвиненията срещу групата не са придобили друг вид, а може би някои от тях да са паднали.
1000 страници е обвинението срещу петима пловдивски лекари, източвали Здравната каса.
Схемата бе разкрита тази година от разследващ екип от полицаи от отдел „Икономическа полиция“ при ОД на МВР – Пловдив под надзора на Районна прокуратура-Пловдив. Първо бяха арестувани двама медици, един от които е собственик на на медицински център „Физио Витал”. Останалите замесени са общопрактикуващи лекари.
Медиците оперирали в съучастие–като според обвинението четирима от тях издавали направления за фективни физиотерапии, а пациенти след това са карани да излъжат пред разследващите, че са посещавали медицинският център на единия лекар. Още през тази година обвинителния акт вече е внесен в съда, а нанесената вреда към бюджета на НЗОК е установена в размер на 309 000 лева. Предстои да видим дали ще бъдат признати за виновни от магистратите.
Група от трима софиянци с тартор варненски затворик- Георги Георгиев, също бе задържана след проведено разследване и специализирана полицейска операция от служители на „Икономическа полиция“. Двама мъже и една жена бяха привлечени като обвиняеми за принуда и причиняване на имотна вреда в размер на 173 000 лева. От материалите по делото стана ясно, че са принудили 46-годишна жена от Стамболийски, чрез заплаха да им преведе голяма сума пари. Според прокуратурата те са действали по инструкциите на затворника-намирали наивници, които са закъсали със средствата в социалните мрежи, влизали им под кожата, а след това започвали да ги изнудват. Така постъпили и с Атанаска.
Съдът обаче ги пусна от ареста- двама с най-леката мярка, тъй като няма достатъчно доказателства за рекет от страна на обвиняемите.
Стари чейнчаджийски трикове в пловдивска банка
Тази схема попадна под прицела на Икономическа полиция, отново по сигнал . Хитро 52-годишна служителка е взимала периодично от оборотните пари, на които не се прави обстойна ежедневна ревизия. Те са се намирали в каса и са били разположени в по-големи пачки по 100 лева. Жената е правела т.нар. от 90-те „кукла“ т.е. вместо парите в банковата каса са били поставяни нарязани зелени хартии, а над тях банкнота, с което е целяла да замаскира извършеното от нея престъпно деяние. За тези четири години общо кражбата ѝ се равнява на 144 200лв.
Още от категорията
Съдът в Солун осъди подсъдимите за смъртта на българина Тоско Бозаджийски, убит от футболни ултраси